Güney Karadeniz şelfi'nde biotada ultra trace (Eser) elementler
Ultra trace element distributions along the Southern Black Sea shelf
  1. Tez No: 304526
  2. Yazar: HAKAN HİÇSÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY BALKIS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Kamu Yönetimi, İşletme, Marine Science, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimyasal Oşinografi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada Güney Karadeniz Şelfi'nde canlı organizmada toksik elementler, eser elementler ve ultra eser elementlerin analizi ile Güney Karadeniz Şelfi'nin kirlenme yükünün tespiti hedeflenmiştir. Bu amaçla 2009 yılı Mayıs ayında şelf boyunca sıcak noktalardan (limanlar ve nehir ağızları) ve Trol istasyonlarından midye, mezgit ve deniz salyangozu toplanmıştır. Tüm örneklerde toplam Al, Fe, Co, Pb, Cu, Zn, Cd, Cr, Ni, Hg, As, V ve Mo içerikleri incelenmiştir. Yapılan analizlerde Pb, Cd, V, Mo, As, Zn, Al ve Fe içerikleri genel olarak şelf boyunca yüksek bulunmuştur. Ayrıca metal değerlerinin, şelfin doğusuna doğru da artışlar gösterdiği belirlenmiştir. Sonuçlar şelfin gerisindeki maden yataklarından ve cevherleşme zonlarından; yağmur ve nehirlerle olan taşınımları ve karasal kaynaklı antropojenik girdileri (evsel + endüstriyel) göstermektedir. Diğer önemli bir bulgu ise midye ve balık örneklerinde Pb ve Cd gibi toksik elementlerin kabul edilen değerlerin üzerinde olması sebebiyle, insan sağlığı açısından önemli bir risk unsuru oluşturmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, pollution load of the Southern Black Sea Shelf has been purposed by using toxic, trace and ultra trace elements analysis in bioata. For this purposing, mussel, fish and sea snail samples have been collected from hot points (harbours and river mouths) along the shelf in May 2009. In all samples total Al, Fe, Co, Pb, Cu, Zn, Cd, Cr, Ni, Hg, As, V and Mo contents have been investigated. Generally, Pb, Cd, V, Mo, As, Zn, Al and Fe contents have been found quaite high along the shelf. Additionally, metal values also show an increases towards to eastern of the shelf. The results are indicate the inputs from the mining zone in the rest of the shelf and the terrestrial anthropohogenic (domestic + industrial) inputs via the rivers. In conclusion, consumption of the mussels and fishes along the Southern Black Sea Shelf are rising rapidly and especially toxic effects of Pb, Cd and Zn will threaten the human health seriously .