Marmara Denizi yüzey sedimentlerinde ekstrakte edilebilen organik madde fonksiyonel grupların belirlenmesi
Determination of extractable organic functional groups in the surface sediments of the Marmara Sea
  1. Tez No: 304527
  2. Yazar: BİROL IŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY BALKIS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Kamu Yönetimi, İşletme, Marine Science, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimyasal Oşinografi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada Marmara Denizi'nde yüzey sedimanda bulunan, ekstrakte edilebilen organik maddelerin içerdiği fonksiyonel grupların IR/FTIR tekniği ile belirlenmesine çalışılacaktır. Bu amaçla Marmara şevlinden alınan numunelerin ihtiva ettiği organik maddeler iyi bir organik çözücü olan diklorometan yardımıyla ekstrakte edilmiş, daha sonra bu maddelerin IR/FTIR spektrumları alınmıştır. Fonksiyonel grupların belirlenmesinde en etkin ve pratik yöntemlerden biri olan IR/FTIR tekniği bu çalışma için son derece uygundur ve çalışma sonunda da elde edilen spektrumlar sayesinde sedimandaki organik maddelerin hangi fonksiyonel gruplarını barındırdığına dair önemli veriler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the functional groups of the organic compounds which are extracted from the samples taken from the surface sediments of the sea of Marmara will be tried to determine via IR/FTIR technique. For this purpose, the organic materials were extracted from the samples taken from the Marmara shelf by using a suitable organic solvent, dichloromethane. Afterwards, the FTIR/IR spektrums of these samples were recorded properly. The FTIR/IR technique, which is one of the most important way of determining the functional groups within a molecule, is a very convenient way for the purpose of this work. At the end of the work, important data were obtained to determine the functional groups in the organic material by the help of the recorded IR/FTIR spectrums of the samples.