Uzunada çevresi (İzmir Körfezi) güncel çökellerinin sismik yansıma tekniği kullanılarak araştırılması
Seismic reflection investigation of the recent sediments around Uzunada island (İzmir Bay)
  1. Tez No: 304537
  2. Yazar: VELİ ONUR OCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİ ALPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Jeolojisi ve Jeofiziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
İzmir Körfezi tektonik deformasyonun çoğunu içeren, göreceli olarak dar zonlarla çok sayıda mikro levhaya bölünmüş Ege ve Batı Anadolu'nun en batı ucunda yer almaktadır. Jeolojik, jeofizik ve jeodezik verilere göre bölge tektoniği hakkında değişik yorumlar yapılmaktadır. Bu tez kapsamında kıyıları ve deniz içi yapıları değişik yaş ve özelliklerdeki parçalı faylar tarafından kontrol edilen İzmir Körfezi ve civarının depremselliğinin daha iyi anlaşılması için bazı sığ sismik yansıma veri setleri değerlendirilmiştir. Çalışma sahası Uzunada ve çevresini kapsamaktadır. Uniboom ve Chirp sismik kaynaklı iki farklı yansıma sistemi ile alınan analog ve sayısal kayıtlar bir arada değerlendirilerek yorumlanmış, elde edilen sonuçlar sismik stratigrafik ve yapısal anlamda değerlendirilmiştir. Şiddetli bir deformasyona uğramış Erken Miyosen yaşlı temel kayaçlar üzerinde uyumsuz olarak yer alan Pliyo-Kuvaterner yaşlı stratigrafik istifler graben yapılarını doldurmaktadır. D-B, KB-GD uzanımlı faylar ile sınırlandırılmış havzaların içindeki çökeller Pleistosen ve Holosen yaşlı alüviyal deltalar ve bunların üzerine transgressif gelen sığ denizel çökeller olarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The active faults in region of Gulf of Izmir, which is located at the western end of the West Anatolian Extensional Province, divide the area into several small tectonic blocks. On the basis of recent geologic, geophysical and geodetic data the region is characterized by block rotations and is proposed to be the evidence of strike-slip nature of the zone. In order to better understand the characteristics of the marine faults and then the distribution of deformations due to block rotations, we processed and interpreted two different sets of shallow reflection seismic profiles; analogue Uniboom data and digital Chirp data which were recovered around the Uzunada and other islands in the central basin of the gulf. We have defined at least three seismic stratigraphic units (Plio-Quaternary) filling the small basins and unconformably overlying a severely deformed basement of Early Miocene strata. The basins were characterized by the E-W to NW-SE faults and filled with Pleistocene and Holocene alluvial fans and transgressive shallow marine sediments.