Marmara Denizi ve Çanakkale Boğazı deniz trafik düzeninde kaza kara noktaları analizi
The analysing of black accident points in the sea traffic organization at Marmara Sea and Çanakkale Strait
  1. Tez No: 304538
  2. Yazar: M.ALP SİLİVRİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRSEN KOLDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Trafik, İşletme, Marine Science, Traffic, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çanakkale Boğazı ve Marmara Denizi Karadeniz'i Ege'ye bağlamakta olup Deniz Trafik Düzeni içerisinde dar bir suyoludur. Çanakkale Boğazı'nın ve Deniz Trafik Düzeninde Marmara Denizinin dar olması akıntı kötü hava koşulları kısıtlayıcı coğrafi koşullar ile personel hataları deniz kazalarının başlıca nedenlerini oluşturmaktadır.Tez çalışmasında Marmara Denizi ve Çanakkale Boğazı'nın coğrafik, oşinografik, hidrografik, meteorolojik, stratejik ve hukuki özellikleri deniz trafiği, deniz kazaları ve güvenlik önlemleri incelenmiştir. Çalışmada ayrıca, Çanakkale Boğazı deniz trafiğine etkisi olan veya proje aşamasında olup da ileriki dönemde etkisi olması beklenen boru hatları ele alınmıştır.Bu kapsamda; 2000-2010 yılları arasında meydana gelen kazalar Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı'ndan temin edilen veriler çerçevesinde, ?Kaza Tekrar Oranı? ile ?Sayı Oran Metodu? kullanılarak analiz edilmiştir.Sonuçta ise tespit edilen kaza kara noktalarında kazaların azaltılmasına yönelik teklif ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Çanakkale strait and Marmara Sea connect Black Sea to Egean, At the same time it is a narrow sea way in sea traffic organization. Current, bad weather conditions, negative geographic and personel mistakes create main reasons of sea accidents because of narrow Çanakkale Strait and Marmara Sea.In this thesis, of Marmara Sea and Çanakkale strait?s geographic, oceanographic, hydrographic, meteorologic, strategic and judicial, characteristics sea traffics, sea accident and safety precautions are examined. In addition, pipelines which affect sea traffic of Çanakkale Strait or are planned to be made and are expected affecting sea traffic are evaluated.In this paralel, Accidents occur between 2000-2010 have been analyzed by ?Accident Recurrence Rate? and ?Number Rate Method? with data of T.C. Denizcilik Müsteşarlığı.After general evaluation the neccesity which must be taken have been offered at Accident Black Point.