Halocnemum strobilaceum'un Tuz gölü çevresindeki tuzcul bataklıklarda bitki çeşitliliğine katkısı
The contribution of halocnemum strobilaceum to plant diversity in salt marshes around Tuz lake
- Tez No: 947616
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL NİLHAN TUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekoloji ve Çevre Biyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bitkiler arası etkileşimler üzerine yapılan ekolojik araştırmalar uzun süre boyunca rekabet gibi negatif ilişkiler üzerine yoğunlaşmıştır. Fakat pozitif etkileşimler, özellikle kolaylaştırma gibi çevresel koşulları iyileştirme temelli etkileşimler ise görece ihmal edilmiştir. Son zamanlarda pozitif etkileşimlere dair çalışmalar artış göstermiş olsa da kolaylaştırmanın ekosistem üzerindeki etkileri hala yeterince açıklığa kavuşturulmamıştır. Literatürde bulunan bu eksiklik, özellikle zorlu çevresel koşullara sahip ekosistemlerde daha belirgin hale gelmektedir. Bu bağlamda, endemik bitki türleri açısından oldukça zengin olan ve korunması gereken önemli bir habitat niteliği taşıyan Tuz Gölü ve çevresi, kolaylaştırma gibi pozitif etkileşimlerin araştırılması için dikkat çekici bir çalışma alanı sunmaktadır. Bu çalışmada, Halocnemum strobilaceum türünün Tuz Gölü çevresindeki tuzcul bataklık habitatlarında bitki çeşitliliğine katkısı araştırılmıştır. Araştırma, Tuz Gölü içerisindeki ada, Yavşan Tuzlası ve Sağlık Köyü merası olmak üzere üç farklı bölgede yürütülmüş; Halocnemum strobilaceum'un bulunduğu ve bulunmadığı örneklem çiftleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışma kapsamında, toprak sıcaklığı, tuzluluk, nem, pH ve ışık şiddeti gibi çevresel parametreler incelenmiştir. Ayrıca örneklemlerdeki tür çeşitliliği ve bu türlerin birey sayısı kaydedilmiştir. Toplanan veriler istatistiksel analizlerle değerlendirilmiş ve çevresel değişkenlerin tür çeşitliliği ve birey sayısı üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Bulgular, Halocnemum strobilaceum'un bulunduğu alanlarda özellikle tuzluluk değerlerinin, Halocnemum strobilaceum bulunmayan alanlara kıyasla daha düşük olduğunu ortaya koymuştur. Bu parametrelerdeki farklılıkların, diğer bitki türlerinin alana yerleşimini kolaylaştırdığı ve tür çeşitliliği ile birey sayısını artırdığı görülmüştür. Çalışma sonucunda elde edilen veriler, Halocnemum strobilaceum'un, Tuz Gölü çevresindeki stresli habitatlarda çevresel koşulları iyileştirerek kolaylaştırıcı bir rol üstlendiğini ve bitki topluluk yapısını şekillendiren bir bakıcı bitki olarak işlev gördüğünü göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Ecological studies on plant-plant interactions have long focused predominantly on negative relationships such as competition. However, positive interactions—particularly facilitation, which involves the amelioration of environmental conditions—have been relatively neglected. Although recent years have seen an increase in research on positive interactions, the ecological effects of facilitation at the ecosystem level remain insufficiently explored. This gap in the literature becomes especially apparent in ecosystems characterized by harsh environmental conditions. In this context, the Lake Tuz region, which is rich in endemic plant species and constitutes a critically important habitat requiring conservation, offers a compelling case study for investigating positive interactions such as facilitation. This study aimed to examine the contribution of Halocnemum strobilaceum to plant diversity in halophytic wetland habitats surrounding Lake Tuz. The research was conducted across three distinct locations: an island within the lake, the Yavşan Saltpan, and the Sağlık Village rangeland. Paired sampling plots—with and without the presence of H. strobilaceum—were analyzed comparatively. Environmental parameters such as soil temperature, salinity, moisture, pH, and light intensity were measured, and the species composition and individual abundance of plants in each plot were recorded. The collected data were evaluated through statistical analyses to assess the influence of environmental variables on species richness and abundance. The findings revealed that plots containing H. strobilaceum exhibited notably lower salinity levels compared to plots where the species was absent. This difference was found to facilitate the establishment of other plant species, thereby enhancing both species richness and individual abundance. Overall, the results indicate that H. strobilaceum plays a facilitative role by improving environmental conditions in the stressful habitats surrounding Lake Tuz, functioning as a nurse plant that contributes to the structuring of plant community composition.