Limanlarda mekanizasyon süreçleri ve hizmet verimliliğine etkileri
Mechanisation process in seaports and its effect on seaport efficiency
- Tez No: 304542
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN AKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Limanlar kara ve deniz taşımacılığının buluştuğu yerlerdir. Limanların verimli şekilde çalışmalarında en önemli etkenlerden biri ekipmanlar, sistemler ve bu sistemlerin dikkatli biçimde seçimidir.Çalışmada limanlarda uygulanan en son teknoloji sistemler ve kullanılan en son model ekipmanlar incelenmiştir. Bu sistem ve ekipmanların liman verimine etkileri anlatılmıştır. Teknoloji ve ekipmanların açıklanmasından sonra ülkemizdeki konteyner limanlarının ekipman saha ve rıhtım verimlilikleri Veriz Zarflama Analizi ve Malmquist Analizi ile incelenmiştir.Araştırma sonucunda incelenen 13 limandan 7 limanın verimli olduğu, en yüksek işlem hacimli limanımız olan Altaş Ambarlı Liman Tesislerinin kendi içinde incelemesinde ise 4 limanın saha verimliliği açısından göreceli verimli olduğunu sadece Marport Batı Limanının verimli olmadığı bulunmuştur. Rıhtım verimliliği açısından ise Mardaş Limanının göreceli verimsiz olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Seaports are the meeting point of road, and sea transportations. Seaport equipment and seaport loading and discharging systems are the most important point for efficient working of seaports. They have to be chosen carefully.In this study, state of art port systems and handling equpments are studied. Effect of these systems and equipments on seaport efficiency explained. After the explanation of technology and equipment types, equipment efficiency on terminal and quay area in container ports of Turkey are studied by DEA analysis and Malmquist analysis.As a result of this study, 7 ports of 13 studied ports are efficient. Altaş Ambarlı Port Establishment has the biggest container throughput in Turkey and this establishment is studied in itself. As a result of this study 4 port is relatively efficent in terminal area terms. Only Marpot West Terminal is relatively inefficient. In terms of quay efficiency Mardaş Port is most inefficient port.