Florlu alkil grupları bağlanmış pirol türevli rodyum ve paladyum komplekslerinin sentezi ve hidrojenasyon tepkimelerine karşı katalitik etkisinin araştırılması
Synthesis of fluoro alkyl substitued pyrrole based rhodium and palladium complexes and investigation of their catalitic activities on hydrogenation reaction
  1. Tez No: 304580
  2. Yazar: MEHMET KURTÇA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KANİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez çalışmasında florlu alkil grupları [(CH2)n(CF2)7CF, n=1,2] bağlanmış pirol türevli üç dişli ligandlar (Heptadekaflorodekil-pirol-2-karbotiyoat, (L1), heptadekaflorononil-pirol-2-karboksilat, (L2)) ve bunların Rh(I) ve Pd(II) metalleri ile reaksiyonu sonucu skCO2'de çözünebilen dört farklı katalizör sentezlenmiş ve FT-IR ve NMR ie yapıları aydınlatılmıştır. Sentezlenen komplekslerin farklı kimyasal çevreye sahip olefinlerin hidrojenasyon reaksiyonlarında katalitik etkinlikleri incelenmiştir. Hidrojenasyon çalışmalarında substrat olarak stiren, 1-okten, siklohekzen ve sinnamaldehit seçilerek sabit sıcaklık ve H2 basıncında aktivite çalışmaları yapılmıştır. Sentezlenen katalizörlerin dört farklı substratın hidrojenasyonunda da etkin olduğu tespit edilmiştir. skCO2 ortamda ve diğer organik çözücülerde yapılan çalışmalar sonucunda skCO2'te organik çözücülere alternatif bir reaksiyon ortamı olarak olumlu sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, perfluoroalkyl groups [(CH2)n(CF2)7CF3 n=1,2] substitued pyrrole based tridentate ligands (Heptadecafluorodecyl-pyrolle-2-carbothioat, (L1), heptadecafluorononyl-pyrolle-2-carboxylate, (L2)) and their four different Rh(I) and Pd(II) complexes which are soluble in scCO2 have been synthesized and characterized by FT-IR and NMR spectroscopy. The activity of catalysts have been studied on hydrogenation reaction of olefins have different chemical environment. In hydrogenation reactions, styren, 1-octen, cyclohexene and cinnamaldehyde have been used as substrat and studied with constant temperature and H2 pressure. The experiments which proceed in scCO2 and organic solvents, to showed that the scCO2 can be an alternative media of organic solvents. The experimental results also showed that synthesized catalysts active on hydrogenation four different substrats.