3-fenoksiasetik asit sübstitue ftalosiyaninlerin sentezi ve ürünlerin karakterizasyonu
Synthesis of phthalocyanines substituted with 3-phenyloxyacetic acid and characterization of products
  1. Tez No: 304639
  2. Yazar: BETÜL AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT SALAN, YRD. DOÇ. DR. MERYEM ÇAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada 3-fenoksiasetik asit grupları içeren metalli ftalosiyaninler sentezlenmiştir ve yapıları aydınlatılmıştır.İlk olarak 3-nitroftalonitril ve 4-nitroftalonitril bileşikleri literatüre göre sentezlenmiştir. Bu bileşiklerden m-(2,3-disiyanofenoksi)fenilasetikasit ve m-(3,4-disiyanofenoksi)fenilasetikasit bileşikleri sentezlendi. Bu bileşiklerin çeşitli metal tuzlarıyla reaksiyonundan karboksilik asit grupları içeren metalli ftalosiyaninler sentezlendi. Bu ftalosiyaninlerin tiyonil klorür ile reaksiyonuyla asit klorürler elde edildi. Asit klorürlerin piridin içinde hekzanol ile reaksiyonundan ester grupları içeren metalli ftalosiyaninler sentezlendi ve kolon kromotografisiyle saflaştırıldı. Asit klorürlerin THF içinde hekzil amin ile reaksiyonundan ise amid grupları içeren metalli ftalosiyaninler sentezlendi ve çeşitli organik çözücülerde yıkanarak saflaştırıldı.Sentezlenen bileşiklerin karakterizasyonu UV/Vis, FT-IR, 1H-NMR spektroskopisi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the synthesis of metallo phthalocyanines containing 3-phenyloxyacetic acid were performed. The structures of these compounds were determined.First, 3-nitrophthalonitrile and 4-nitrophthalonitrile were synthesized according to the known literature. m-(2,3-Dicyanophenoxy)phenylaceticacid and m-(3,4-dicyanophenoxy)phenylaceticacid were synthesized in these compounds. Metallophthalocyanines containing carboxylic acid groups were performed by reaction several metal salts of these compounds. Acid chlorides occur by reaction of this phthalocyanines and thionyl chlorides. Phthalocyanines containing ester moieties were synthesized by reaction of hexanol and acid chlorides in pyridine and this compound was purified with silica gel column chromatography. Phthalocyanines containing amide moieties were synthesized by reaction of hexylamines and acid chlorides in THF and these compounds were purified by washing with various solvents.Characterization of these compounds involved a combination of methods including UV/Vis, FT-IR, 1H-NMR spectroscopy.