Mimarlıkta biyomorfizm
Biomorphism in architecture
  1. Tez No: 304657
  2. Yazar: GÜLCAN MİNSOLMAZ YELER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYİS ÖZEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 323
Özet
?Biyolojik biçimlenişler? olarak değerlendirilen ve ?doğadaki canlıların biçimlenişleri?ni esas alan ?biyomorfizm? kavramının, bir yapıya bir organizmanın yapay bir görünüşünün verilmesinin sıkça uygulanan bir yöntem olması nedeniyle mimarlık disiplininde tam anlamıyla kavranamadığı düşünülmektedir. Kavramın esasında ne anlatmak istediği ise doğaya bakıldığında kolaylıkla anlaşılabilmektedir. Doğadaki biçimlerin oluşumunu ifade eden ?biyolojik morfogenez? kavramı, embriyonun farklılık gösteren büyüme süresince, bir organizmanın biçimlenişini ifade etmektedir. Bu tanım, biçimlenişte sürecin önemine dikkat çekmekte, karmaşık ve dinamik bir yapıyı da ortaya koymaktadır. Bu bağlamda ?mimarlıkta biyomorfizm? kavramı, organizmaların biçimleniş süreçlerini ve bu süreçte yaşanan dinamizmin kavranmasını esas almaktadır.Tez, doğadaki biçimleniş süreçlerinin mimarlık ortamında ne tür yansımalara ve dönüşümlere neden olduğunu örnekler üzerinden kapsamlı olarak ortaya koymaya çalışmaktadır. Ayrıca tez, doğadaki süreçlerin, canlı sistemlerin anlaşılması ile günümüzde yaşanan mimarlık kaynaklı pek çok soruna da çözüm üretilebileceğini, böylece sadece yapı düzeyinde değil yapı çevresi düzeyinde de sorumlu, duyarlı, doğru bir sürdürülebilirlik anlayışını esas alan mimarlık ortamının yaratılabileceğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
It is believed that the concept of ?biomorphism? predicates on ?the formations of the living creatures in nature?, and is considered as ?biological formations? cannot be apprehended literally in the discipline of architecture because giving an artificial appearance of an organism to a construction is a rather frequently applied method. What the concept basically illustrates can be also understood easily when we look at the nature. The concept of ?biological morphogenesis? that describes the development of the forms in nature explains the formation of an organism during the growth process of an embryo which ranges. This definition draws attention to the importance of the process in the formation, and also creates a complicated and dynamic construction. In this sense, the concept of ?biomorphism in architecture? rests the formation processes of the organisms, and the comprehension of the dynamism lived.The thesis tries to state extensively what type of reflections and changes the formation processes in nature cause in the environment of architecture at the examples. In addition, the thesis emphasizes that with the comprehension of the processes in nature and living systems it can be found out solutions to numerous problems originating from architecture at the present day, and thus an environment of architecture, which rests a responsible, sensitive, correct sustainability perception not only on the construction level but also on the construction environment level, can be created.