Potansiyel engellerle karşılaşan bir parçacığın geçiş katsayısının hesaplanması
Calculation of the transmission coefficient of an incoming particle to patential barriers
  1. Tez No: 304659
  2. Yazar: BİNNAZ HÜSEYİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Ş. EROL OKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tezde kare tek, kare çift, tek gaussian ve çift gaussian potansiyel engellerinde, gönderilen parçacığın geçiş katsayısı Schrödinger denklemlerinin analitik ve nümerik çözümler kullanılarak bulunmuştur.Potansiyel bariyer genişliği sabit tutularak potansiyel engelinin yükseklik değeri değiştirilmiş ve ardından potansiyel yükseklik değeri sabit tutularak bariyerin genişlemesi sonucunda parçacığın geçiş katsayıları enerjiye bağlı olarak hesaplanmıştır. Potansiyel engel yüksekliğine ve genişliğine bağlı olarak bazı geçiş katsayıları için parçacıkların dalga fonksiyonları incelenmiştir. Gelen parçacığın enerjisi bazı değerlerde bariyerden küçük olmasına rağmen parçacığın bariyeri geçtiği gözlenmiştir. Bu durumlarda etkin faktör, bariyerlerin şekilleri ve genişlikleri olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The transition coefficient of an incoming particle to a single square and double square barrier has been found by solving Schrödinger equation analitically and numerically. The results have been compared with that of single and double gaussian barriers.The coefficients are calculated as function of the energy, first varying the barrier height as keeping the width constant, and then varying the width as the height is an constant. The wave functions of the particle depending on the height and the width of the barrier are also obtained for particular transition coefficients. It is observed that the particle can tunnel through the barrier although its energy is smaller than the barrier energy, and the geometry and the width of the barrier come forward as efficient variables in the tunneling process.