Performans değerlendirmede ahp yaklaşımı ve eğitim sektöründe bir uygulama
A performance evaluation model by the analytic hierarchy process and an implementation of education sector
- Tez No: 304669
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. OYA ÇETİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Industrial and Industrial Engineering, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Çalışanların değerlendirilmesi, yeteneklerini kullanabileceği ve geliştirebileceği bir çalışma ortamı oluşturmayı, bir yandan çalışan performansını iyileştirerek çalıştığı kuruluşa katkısının artmasını, öte yandan, çalışanların örgütten elde edeceği yararların ve çıkarların çoğalmasını sağlamayı, yönetsel açıdan hem üstleri hem de çalışanın yerinde istihdamını ve ussal olarak görevlendirilmesine yardımcı bir işlev görmeyi amaçlayan, bireyin, örgütün ihtiyaçlarını, çalışanın niteliklerini dikkate alarak yapılması gereken yönetsel bir işlevdir.Bu çalışmada 360 derece performans değerlendirme sistemi Analitik Hiyerarşi prosesi ile bütünleştirilerek tasarlanan performans değerlendirme sistemi özel bir dershanede öğretmenler üzerinde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of employees, use and develop their ability to create a working environment, running a hand improving employee performance to increase the contribution of the organization, on the other hand, the proliferation of interests of employees and provide benefits to be obtained by organizations, managerial perspective and place the tops of both the employee's employment and help to be appointed as a rational intended to function, the individual, the organization's needs, taking into account the employee's qualifications to be a managerial function.In this study, 360-degree performance evaluation system be integrated with analytical hierarchy process designed performance evaluation system implemented on a special classroom teachers.