Osmaniye ili kırsalında kadın girişimciliği
Women entrepreneurship in rural areas of Osmaniye
  1. Tez No: 304692
  2. Yazar: ESENGÜL İPLİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK B. BUDAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Dünya nüfusunun ve potansiyel işgücünün yaklaşık yarısını oluşturan ve karşılaştığı cinsiyet temelli engeller nedeniyle çalışma hayatının dışında kalan kadınların kendi işlerini kurarak ekonomiye katılımlarının artması işsizliği azaltmakta ve ekonomik büyümeyi önemli ölçüde desteklemektedir. Dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de kadın girişimciliği, kadın istihdamı sorununun çözümünde önemli araçlardan birisi olarak görülmekte ve kadın girişimciliğini desteklemek amacıyla çeşitli proje, program ve çalışmalar yürütülmektedir.Kadın girişimciliği kentsel alanlarda olduğu gibi kırsal alanlarda da kadınlar için aile bütçelerine katkı sağlamaları açısından önemli bir gelir kaynağı olarak görülmektedir. Kırsal alanlarda kadınların girişimcilik süreçlerine yoğun olarak katılarak kırsal kalkınmaya ve dolayısıyla da ülke kalkınmasına katkı sağlamaları, girişimci kadınların yaşadıkları sorunların tespit edilmesi ve bu sorunlara etkin çözümler üretilebilmesi ile mümkün olacaktır. Bu doğrultuda, bu çalışmanın amacı, Osmaniye ili kırsalında yaşayan kadınların; mevcut girişimcilik faaliyetlerini tespit etmek, kadınları girişimci olmaya yönlendiren faktörleri ortaya koymak, girişimcilik önündeki engelleri incelemek, girişimcilikte başarı ve başarısızlığa etki eden faktörleri belirlemek ve elde edilen bulgular doğrultusunda tespit edilen sorunlara yönelik çözüm önerileri sunmaktır.Araştırma Osmaniye iline bağlı 12 köyde yaşayan toplam 240 kadınla yüz yüze anket yoluyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda Osmaniye ilinde girişimcilik faaliyetinde bulunan kadınların iş kurarken en çok iş kadını olgusuna çevrenin olumsuz bakışı ve sermaye temini konularında; işlerini yürütürken ise aşırı yorgunluk ve pazarın durgun olması gibi konularda sorun yaşadıklarını belirlenmiştir. Ayrıca, kadınların başka bir gelire sahip olup olmamalarının girişimci olmaları üzerinde etkili olan en önemli değişken olduğu, kadının çalışması durumunda aile birliğinin zayıflayacağını, kocasıyla ve çocuklarıyla daha az ilgileneceğini ailenin sosyal ilişkilerinin zayıflayacağını ve kadının gereğinden fazla yorulacağı ve yıpranacağını düşünenlerin daha az girişimci olma eğiliminde oldukları, dağ köylerinde yaşayan kadınların ova köylerinde yaşayan kadınlara göre daha fazla sorunla karşılaştıkları ve dağ köylerindeki bu kadınların uygun materyal temini ve pazarın durgun olması gibi problemlerle daha çok karşılaştıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The participation of the women, who constitute half the world?s population and the potential workforce and have to stay out of the working life due to gender-based obstacles, on the economy building their own business declines the unemployment and significantly supports the economical spurt. As in many countries all over the world, women entrepreneurship in our country is considered as one of the most powerful tools in solution of women employment problems and several projects, programs and studies are being conducted in order to support the women entrepreneurship.Much the same with rural areas, women entrepreneurship is considered as an important income source for their family budget. In this context, bringing women in poor rural areas most of whom work as unwaged family workers into economy encouraging them to build their own business and participate into business life significantly contributes to rural development.Women?s participating to the entrepreneurship processes in the rural areas and contributing to the rural development and thus to the national development will be possible only by detecting the problems entrepreneur women face and producing efficient solutions to these problems. In this direction, the purpose of this study is to detect the current entrepreneurship activities of women in rural areas of Osmaniye city, note the factors encouraging women into entrepreneurship, investigate the problems in entrepreneurship, to identify the factors affecting the success or failure in entrepreneurship, and offer solutions aimed at the problems identified in the guidance of the findings acquired.The study was conducted through face-to-face survey with 240 women in total who live in 12 villages of Osmaniye. This study found out that women have problems in such subjects as negative attitudes of the environment towards the concept of business-woman, and money-supply while they set up a business; their exhaustion, and recession in market while they run the business. Moreover, it was determined that whether women have an additional income is the most significant variable in their entrepreneurship; less-inclined to be an entrepreneur are those who think that family-unity will weaken, woman will care about her husband and children less, social relationships of the family will decline and the woman will get tired and worn out overmuch in case the woman works; women living in mountain villages encounter more problems than those living in meadow villages, and these women in the mountain villages face more problems in the supply of appropriate materials and recessions in the market.