Farklı sıcaklık uygulamalarının levrek (Dicentrarchus labrax L.1758)'lerde cinsiyet farklılaşması ve gelişim üzerine etkileri
The effects of different temperature on sexual differentation and development in sea bass (Dicentrarchus labrax L., 1758)
- Tez No: 304693
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ALİ GÖKÇE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, farklı sıcaklık uygulamalarının 15 0C (30, 60 ve 90. gün), 17 0C (30, 60 ve 90. gün) ve ortalama 17.20 0C (15-200C arasında değişen) Kontrol grubu (30, 60 ve 90. gün (3 grup)) levrek (Dicentrarchus labrax)'lerde cinsiyet farklılaşması ve gelişim üzerine etkileri incelenmiştir. Balıklar (başlangıç canlı ağırlık ortalaması 0.0093±0.00006 g ve 0.0095±0.00004 g aralığında; total boy 0.027±0,012 ve 0.039±0.001 cm aralığında) 13 ay boyunca beslenmişlerdir.Deneme sonunda en yüksek canlı ağırlık ve total boy ortalaması 15 0C'nin 90. gün uygulamasından (sırasıyla 205.16±0.36 g; 26.91±0.57 cm) elde edilmiştir. En yüksek Günlük Canlı Ağırlık Kazancı (0.53±0.001), Spesifik Büyüme Oranı (2.56±0.003) 15 0C'nin 90. gün uygulamasından elde edilmiştir. Yem dönüşüm etkinliği (0.55±0.003), yem dönüşüm oranı (1.82±0.01) ve Yaşama Oranı (70.38±0.25) yine diğer gruplara göre en 15 0C'nin 90. gün uygulamasından elde edilirken en iyi Kondisyon Faktörü (1.009±0.65 ) 17 0C'nin 90. gün uygulamasından elde edilmiştir (P0.05). Cinsiyet oranları en yüksek (sırasıyla, dişi % 67.7; erkek %22.0; interseks % 10.3) 15 0C'nin 90.
Özet (Çeviri)
In this study, development and sex differention of sea bass exposed to different temperatures (15, 17 0C and control (mean temperature 15 to 20 0C)) during 30, 60 and 90 days at larval period were investigated. The fish were reared (mean initial live weights and lengths were between 0.0093±0.00006 and 0.0095±0.00004 g, 0.027±0.012 and 0.039±0.001 cm respectively) during 13 months.The highest mean weight and total length were obtained (205,16±0,36 g; 26,91±0,57 cm) for 90 days group of 15 0C. The highest daily growth rate (0,53±0,00), specific growth rate (2.56±0.003) were also found at 90 days group of 15 0C. Moreover, while food efficiency rate (0.55±0.003), food conversion rate (1.82±0.01) and survival rate (70.38±0.25) were observed at the same group of fish, the highest condition factor (1.009±0.65) were determined at the group of 17 0C of 90 days.There were no significant differences between gonadosomatic index values of the groups at the end of the experiment. Differentiation of testicular and ovarian tissues by the influence of temperature applied was seen in the observations of gonad histology.The highest sex reversal rate (female 67.7 %; male % 22.0; intersex % 10.3) was determined in 90 days group of 15 0C.