Tam dolgulu kaya saplamalarında gerilme dağılımlarının belirlenmesi
Determination of stress distributions on the fully grouted rock bolts
- Tez No: 304696
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAETTİN KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 368
Özet
Bu çalışmanın amacı, delik boyunca tam dolgulu kaya saplamalarının yük taşıma kapasiteleri ve deformasyon (şekil değiştirme) davranışlarının belirlenmesidir. Çekme testleri, yenilme mekanizmasını ve kaya saplamalarının tahkimat etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Testlerde; saplama dayanımı, dolgu dayanımı, kaya dayanımı, uygulanan yükler ve şekil değiştirme davranışları gibi parametreler göz önünde bulundurulmuştur.Bu amaçla kazı boşluğu (tünel) çevresine yerleştirilen saplamalar boyunca gerilme dağılımlarının ve bu boşluk çevresinde ortaya çıkan ikincil gerilmeler ile bu gerilmelerin neden olduğu deformasyon dağılımlarının tahmin edilmesine çalışılmıştır. Ayrıca tünel çevresinde geliştiği kabul edilen plastik bölgenin genişliğinin dolaylı olarak tespit edilebilmesine çalışılmıştır.Dolgulu kaya saplamaları kaya kütlesi ile birlikte çalışmaktadır. Dolayısı ile saplama gövdesindeki boy değişimleri aynı zamanda kaya kütlesi içerisinde meydana gelen deformasyonlara eşittir. Bu çalışma ile uygulanan gerilmelere karşı kaya saplamalarındaki boy değişimleri belirlenebilecektir. Uygulama sırasında ise bu prosedürün tam tersine, kaya saplamalarındaki boy değişimlerinden yola çıkılarak, tünel çevresinde ortaya çıkan ikincil gerilmeler hesaplanabilecektir. Hesaplanan ikincil gerilmelere bağlı olarak, tünelin emniyetli ve ekonomik olarak ayakta kalabilmesi için gerekli olan tahkimat elemanı miktarı belirlenebilecektir
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the deformation behavior and load-carrying capacity of fully grouted rock bolts. Pull-out tests are carried out to determine the failure mechanism and intrenchment effect of rock bolts. The parameters such as bolt strength, grout strength, rock strength, applied loads and deformation behavior of the parameters are taken into consideration in tests.For this purpose, stress distributions along the rock bolts which are placed around the excavation cavity (tunnel) and the secondary stresses arisen from therein and the resulting deformations are to be determined. Also, the width of the plastic zone assumed to develops around the tunnel is determined indirectly.Grouted rock bolts work with rock mass. Therefore, the legth changes of bolt body is also equal to the deformations that occur in the rock mass. The length changes of rock bolts due to stresses will be determined in this study. In practice, contrary to this procedure, secondary stresses developed around the tunnel are calculated from the length changes of rock bolts. Depending on calculated secondary stresses, the required reinforcement element amount which is necessary for safe, stable and economical tunnel construction can be determined.