Open-end rotor iplikçiliğinde farklı karışım oranı ve tiplerinin iplik özellikleri üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of different blend ratios and blending types on the properties of open-end rotor yarns
  1. Tez No: 304697
  2. Yazar: YILMAZ ERBİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BABAARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Karışım iplikçiliğinde konvansiyonel olarak en çok kullanılan karışım tipi ikili lif türü karışımlarıdır. Mevcut akademik çalışmalarda da bu yönde bir araştırma eğilimi süregelmiştir. Çalışmada üzerinde durulan üçlü karışım tipleri konvansiyonel olarak üretimi nispeten az seviyede olan bir iplik tipidir. Bunun sebebi ise gerek çalışma zorluğu ve gerekse elde edilecek mamül özelliklerinin tam bilinmemesidir. Bu çalışma ile 3'lü lif karışımlarında mamülden beklenen özelliklere göre gerekli karışım oranı ve karışım tipi hakkında önemli bulgular elde edilmesi hedeflenmiştir.Bu çalışma ile ikili karışımlara üçüncü lif türünün de eklenmesinin son ürüne etkisi, karışım yönteminin tarak makinesinde açık lif formunda (sandviç tipi) ya da cer makinesinde şerit formunda uygulanmasının, üründe neden olduğu farklılıklar ve cer tipi karışımlarda pasaj sayısının (1 pasaj ve 2 pasajlık ayrı üretimlerin) iplik özelliklerine farklı karışım oranlarında etkisi incelenmiştir. Çalışma sonucunda, iplik numarası ile iplik yapısında bulunan her bir lif karışım oranının etkileşiminin iplik özelliklerine direkt etkisi olduğu tespit edilmiştir. Karışıma katılan lifler çeşitlilik gösterdikçe karışım yönteminin (tarak makinesinde sandviç karışım yada cer makinesinde şerit halinde karışım) etkisinin arttığı görülmüştür. Ayrıca seçilen iplik özellikleri için (düzgünsüzlük, tüylülük, mukavemet-uzama) regresyon analizleri ile istatistiksel olarak anlamlı tahmin formülleri elde edilmiştir. Bu formüller ile çalışmada kullanılan liflerin (PES, CV, PAN) herhangi bir karışım oranında elde edilecek iplik özellikleri tahmin edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The most commonly used type on the conventional yarn blendings is two fiber typed mixtures. The current trend in academic research studies have continued in this direction. Three typed mixtures dealt at this study have a relatively low level of production. This is because the difficulty of working process and unpredictable properties of the end products. We focused to gaining important findings about required mixture type and ratio according to the wanted features of end products.In this study, the effect of adding a third type of fiber to binary mixtures, sandwich-type mixing method or mixing on draw frame and, the number of passages at mixing on draw frame compounds (1 or 2 passaged separate productions) were investigated in different mixture ratios. As a result, we determined that the interaction of yarn number and each fiber mixture ratio in the composition of yarn has direct effect on the yarn properties. When the fiber type increase in the yarn, the mixture method?s effect increases on the yarn properties. At last, we obtained prediction models for choosen yarn properties (unevenness, hairiness, strength-elongation) with regression analysis. With these models the properties of yarns which have any mixture ratio of three fiber types (PES, CV, PAN) used on this study can be predictable.