İnternet üzerinden izlenebilen kablosuz taşınabilir tıbbi izleme sistemi tasarımı ve uygulaması
An internet monitored wireless portable medical system design and application
  1. Tez No: 304710
  2. Yazar: GAMZE DOĞALI ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT BAYILMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
21. yüzyıl teknoloji çağının en önemli gelişme alanlarından birisi haberleşmedir. Haberleşme teknolojisindeki hızlı ve tahmin edilemez ilerlemeler özellikle kablosuz haberleşmede büyük çığırların açılmasına neden olmuştur. Bu sayede çok çeşitli, düşük maliyetli ve taşınabilir sağlık izleme sistemleri, teletıp, telesağlık uygulamaları konularında bir çok çalışma gerçekleştirilmiştir.Bu tez çalışmasında biyomedikal amaçlı bir kablosuz algılayıcı ağ sistemi gerçeklenmiş ve tasarlanan web arayüzü ile sistemden alınan sinyallerin izlenmesi, analizi ve grafiksel sunumu yapılmıştır. Kişinin vücut sıcaklığı ve nabız gibi sağlık parametreleri tasarlanan gömülü sistem ile alınarak Kablosuz Ethernet modülüne aktarılmıştır. Ethernet modülden Erişim Noktası aracılığıyla dizüstü bilgisayarın sanal COM birimine gönderilen biyomedikal sinyal değerleri bir veritabanına kaydedilmiştir. Kaydedilen bu verilerin, C# dili kullanılarak geliştirilen .NET tabanlı bir kullanıcı web arayüzünde sayısal olarak ve ayrıca Matlab Web Figure aracı kullanımı ile de grafiksel olarak incelenmesi ve yorumlanması sağlanmıştır.Geliştirilen kablosuz tıbbi izleme sistemi kronik hastalığı olan kişiler, durumu risk altında olan hastalar ya da sadece yaşlı insanların sürekli takibinin yapılmasına ve acil durumlarda bu kişilere müdahale edilmesine olanak tanımaktadır. Tasarlanan sistem, kişinin durumuyla ilgili mekandan bağımsız olarak hastane, doktor, hasta yakını, hasta bakıcı gibi kişi ve kurumların hemen bilgilendirilmesini sağlayabilir ve kişi kısıtlama olmaksızın gündelik faaliyetlerine devam edebilir.
Özet (Çeviri)
The communication is one of the most important development area in this millennium. The rapid and unprecedented advances in communication technologies have initiated new challenges especially in wireless communication. Thus, several studies have been done in the focus on low cost and portable health monitoring systems, telemedical, telehealth applications.In this thesis, a biomedical based a wireless sensor network system has been implemented and all signals originated from the system have been monitored, analyzed, and presented by means of a web interface designed. Health parameters such as body temperature and heart rate are acquired by a designed embedded system and transferred to a wireless Ethernet module. By using an access point in the Ethernet module all biomedical signals are transferred to a virtual COM port in a notebook computer then they are recorded in a database. Recorded biomedical data are manipulated and rendered by a web interface designed by C#.NET and they are also examined by Matlab Web Figure tool for the purpose of graphical presentation of biomedical data.The wireless medical monitoring system designed can facilitate constant health monitoring and even interfering in the case of emergency for people having chronic illness or high risk of death or for elderly people. The system designed can inform instantly related people or institutions such as doctors, relatives, nurses, and hospitals independent from any location, thereby, the patient maintains daily activities without any limitation.