1,8-diaminonaftalen-formaldehit polimerinin altın adsorpsiyon özelliklerinin incelenmesi
Investigation of gold(iii) adsorption properties of 1,8-diaminonaphthalene-formaldehyde polymer
- Tez No: 304714
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜLFEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, 1,8?diaminonaftalen?formaldehit (1,8?DAN?F) polimeri sentezlenmiş ve %25 oranında 1,8-DAN-F polimeri PVC ile THF çözücüsü kullanarak hamur haline getirilmiştir. 1,8-DAN-F/PVC polimeri ile çözeltilerden kesikli ve sürekli metotla altın(III) iyonlarının adsorpsiyon özellikleri incelenmiştir. Sentezlenen polimerin yapısı FTIR analizi ile belirlenmiştir.Sentezlenen 1,8?DAN?F/PVC polimeri ile Au(III) iyonlarının adsorpsiyonunda asitlik etkisi incelenmiş ve optimum asitlik değerinin pH=1 olduğu bulunmuştur. Ayrıca Au(III) iyonlarının başlangıç konsantrasyonunun etkisi ve Fe(III), Cu(II) ve Ni(II) iyonları yanındaki seçicilik şartları incelenmiştir. Adsorpsiyon verileri Langmuir ve Freundlich izotermlerine uygulanmıştır. Adsorpsiyon verilerinin Langmuir izotermine daha çok uyduğu bulunmuştur. 1,8-DAN-F/PVC polimerinin Au(III) iyonları adsorpsiyon kapasitesi 119,04 mg/g olarak hesaplanmıştır.Yapılan kolon çalışmalarında Au(III) iyonlarının Fe(III), Cu(II) ve Ni(II) iyonlarından ayrılması ve geri kazanımı incelenmiş ve polimerin Au(III) iyonlarını seçimli olarak ayırabildiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the present work, 1,8-diaminonaphthalene-formaldehyde (1,8-DAN-F) polymer was synthesized by the reaction of 1,8-DAN with formaldehyde solution and 1,8-DAN-F polymer in the ratio of 25% was mixtured with PVC using THF solvent. 1,8-DAN-F/PVC polimer was used for selective separation and recovery of Au(III) ions using batch and column methods. The structure of 1,8-DAN-F polymer was examined by FTIR analysis.The effects of pH level and initial concentration on the adsorption of Au(III) ions were examined. The optimum pH level was found to be 1 for the adsorption. This data obtained from the adsorption studies at different initial concentrations were applied to the Langmuir and Freundlich isoterms. It was seen that the adsorption data fitted well to the Langmuir isotherm. The maximum adsorption capacity of the 1,8-DAN-F/PVC polymer for Au(III) ions was found to be 119,04 mg/g.In the column studies, it was examined the seperation of Au(III) ions from Fe(III), Cu(II) and Ni(II) ions. The studies showed that Au(III) ions could be separated and concentrated from the base metal ions.