Ulaşımdan kaynaklanan hava kirliliğinin bitkiler üzerindeki etkisinin belirlenmesi ve coğrafi bilgi sistemleri ile gösterilmesi
Determine the impact of air pollution from transport in plants and display with geographic information systems
  1. Tez No: 304731
  2. Yazar: MERVE ÇOLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHNAZ GÜMRÜKÇÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada amaç, önemli karayolları arasında bulunan D-100 karayolunun kenarındaki tarım alanlarında trafik kaynaklı hava kirliliğine maruz kalan bitkiler üzerinde Cd ve Ni birikiminin araştırılmasıdır. Çalışmada, yol kenarında seçilen bir bölgede hareket halindeki motorlu karayolu taşıtları kategorize edilerek sayılmış ve böylece karayolundaki trafik yoğunluğunun saatlik değişimleri incelenerek ağır vasıta sayısı tespit edilmiştir. Bu veri kullanılarak taşıt egzozlarından kaynaklanan emisyonlar hesaplanarak bölgenin karayolu ulaşımından kaynaklanan emisyon envanteri çıkarılmıştır ve sonucunda günde 0,18 ton Cd, 1.27 ton Ni birikimi meydana geldiği tespit edilmiştir. Çalışma alanından toplanan ceviz ve ayva ağacı yaprak numuneleri üzerinde ağır metal ölçümleri yapılmış ve sonuç olarak yıkanmış numunelerdeki Cd değerleri 0.047- 0.106 ppm arasında, Ni değerleri ise 1.102-5.17 ppm arasında tespit edilmiştir. Taşıtlardan kaynaklanan emisyonların neden olduğu hava kalitesi değişimi CBS yazılımı kullanılarak haritalanmış ve bitkilerde biriken emisyon miktarının yola olan mesafe arttıkça azaldığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Theaim in thisstudy, theaccumulation of CdandNiareinvestigated on plants in theagriculturalareaswhichexposedtotraffic-relatedairpollution at theside of the E-100 highwaywhich is locatedbetweenmajorhighways. Instudy, in a selectedregion at thehighwayroadside, roadmotorizedvehicleswerecategorizedbycountingandsothenumber of heavyvehicletrafficdensitywereinvestigated on changesbyhours. Inventory of emissions of theselectedregionfromroadtrafficwerecalculatedbyusingvehicleexhaustsemissionsvalues. As a result, daily 0.18 tons of Cdand 1.27 tons of Niaccumulationformationhavebeenfound. Thewalnutsandquincetreeleafsampleswhichcollectedfromworkingareaweremademeasurements on theheavy metal values. As a result, Cdvalue in thewashedsampleshavebeenidentifiedbetween 0,047 to 0,106 ppmand Nivalue in thewashedsampleshavebeenidentifiedbetween 1.102 to 5.17 ppm. Thechanging in airqualitycausedbyemissionsfromvehicleswasmappedusingby CBS software. As a result, it'sshownthattheamount of emissionsaccumulating in plants is decreasingdistancefromtheedge of theroad.