Ümraniye belediye sınırlarında hava kirliliğinin hesaplanması ve haritasının çıkarılması
  1. Tez No: 78322
  2. Yazar: KUBİLAY KÖKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. OSMAN ISIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Ümraniye ilçesinde çeşitli kaynaklardan meydana gelen hava kirliliği incelenmiştir. Konut ısıtması ve ulaşımdan kaynaklanan hava kirliliği incelenip değerlendirilmiştir. Bu amaçla ilçenin nüfus değerinden ve taşıt sayılımından hareket ederek yıllık kirletici emisyon değerleri hesaplanmıştır. Hesaplar, kömür, doğal gaz ve fuel-oil in farklı kullanım oranlan göz önüne alınarak yapılmıştır. Yakıtların farklı kullanım oranlarına göre hesaplanan değerler ile ölçüm sonuçlan karşılaştırılarak pratikteki yakıt kullanma oranlan tespit edilmiştir. Mahallelerin alanları ve konut sayıla rı dikkate alınarak alan kaynaklı kirlenmedeki payları belirlenmiş ve Ümraniye haritasında numaralandırılarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Air pollution orijinated from different sources in this study from Ümraniye district is examined. Air pollution which is orijinated from house heating and transportation is studied and evaluated. In this study district's population and number of vehicles are used to calculate emission values. These values are evaluated by taking to consideration the different usage ratios of coal, natural gas and fuel-oil. By comparing evaluated values of different usage ratios and measurement results, the practical usage ratios of fuel are calculated. Paying attention to subdistrict's areas and number of houses, their role in area source pollution is determined and is shown on the Ümraniye map. VI