Orman gülü bitkisinin çiçeğinden organik bileşiklerin izolasyonu ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
Isolation of organic compounds from the flowers of rhododendron ponticum l. and investigation of their biological activities
  1. Tez No: 304756
  2. Yazar: ÇİĞDEM IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TUTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, kuzey yarım kürenin ılıman ve serin bölgelerinde yaklaşık 600 türü bir o kadar da varyete (takson) ve formları bulunan Orman gülleri ve ülkemizde bu taksonlardan şimdiye kadar tesbit edilebilen 10 adeti ( 5 ana tür, 4 melez tür, 1 form)' nden özellikle Doğu Karadeniz yöresinde doğal olarak yetişen mor çiçekli ormangülü (Rhododendron ponticum) ` nün çiçeği Kocaeli İli Kartepe İlçesi Maşukiye Beldesi' nden toplanarak ekstrakte edilmiş, içeriğindeki skonder metabolitler araştırılmıştır. Bu bitkilerin hegzan ve metilen klorür ekstrelerinden kromatografik yöntemlerle izole edilen bileşikler, saflaştırılarak yapıları spektroskopik yöntemlerle belirlenmiştir.Orman gülünün hegzan ve metilen klorür ekstrelerinden Ursolik asid ve ß-sitosterol maddeleri ve yapısı belirlenemeyen yağ zincirleri izole edilmiştir. Saflaştırılan bileşiklerin yapıları IR, 1H-NMR, 13C-NMR (APT, DEPT) spektroskopisi yöntemlerinden yararlanılarak aydınlatılmıştır. Elde edilen organik maddeler üzerinde antioksidan aktivite tayini yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, temperate and cool regions of the northern hemisphere so that about 600 species in a variety (taxon), and forms of these taxa in the forest in our country so far identified on the roses and Find 10 (5 main types, 4-hybrid type, 1 Form) from the purple flowers that grows naturally in the Eastern Black Sea region of rhododendron (Rhododendron ponticum) has established the Provinceof Ontario flower Masukiye Kartepe County Town 'hasbeen extracted fromthe collected contents were investigated skonder metabolites. Hexane and methylene chloride extracts of these plants compounds isolated by chromatographic methods, spectroscopic methods were isolated structures.Ursolic fatty acid chains, ß-sitosterol and unidentified materials and structure were isolated from Hexane and methylene chloride extracts of Rose of Forest. Sturucture of purified compounds is illuminated by using the IR, 1H-NMR, 13C-NMR (APT, DEPT) spectroscopy methods. Determination of organic substances were obtained on the antioxidant activity.