Firmaların merkez ofisi için kurumsal proje yönetim sistemi önerisi
Enterprise project management system proposal for the companies head office
- Tez No: 304780
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA ERGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Mühendislik Bilimleri, Architecture, Engineering Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de gittikçe karmaşıklaşan projelerin başarıyla tamamlanmasında, firmaların sistemli bir çabası söz konusudur. Proje , zaman, maliyet, kalite, sözleşme ve iş güvenliği yönetimlerinin proje süreci boyunca birbirlerini tamamlayıcı bir şekilde yürütülmesinden oluşan proje yönetim sistemi, firmaların kişisel başarısını önemli ölçüde etkilemektedir.Proje yönetim sistemi genellikle inşaat sektörü için telaffuz edilmektedir. Ancak bu çalışmada inşaat projeleri yapan firmalardan farklı olarak çoklu fonksiyonel gruplardan oluşan firmaların merkez ofisleri için örnek oluşturacak, bilgisayar destekli kurumsal proje yönetim sistemi önerisi getirilmektedir.Bu çalışma kapsamında, konu içeriklerini tanımlamaya yönelik, kültürel miras yönetimi, proje yönetimi, yönetim ve organizasyon yapıları hakkında literatür taramaları yapılmıştır. Geleneksel planlama teknikleri incelenmiştir. Proje yönetimi uygulamalarında bilgisayar yazılım sistemlerinden bahsedilerek, yazılım seçiminde dikkat edilmesi gereken kriterler belirlenmeye çalışılmıştır.Bu belirlemeden yola çıkılarak, çalışmada önerilecek olan bilgisayar destekli proje yönetim sisteminin `Microsoft Kurumsal Proje Yönetim Sistemi` olmasına karar verilmiştir.Bir firmanın yönetim sisteminden kaynaklanan problemleri tespit edilerek kurumsal proje yönetim sistemine ihtiyaç duyma sebepleri açıklanmıştır. Önerilen kurumsal proje yönetim sistemi incelenen firmaya uygulanarak yeni bir organizasyon yapısı önerilmiştir.Önerilen sistemin firma için yararlı olacağı sonucuna varılmış ve diğer firmalara uygulandığında da faydalı olabileceği kanaati oluşmuştur. Çalışma önerilerle sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Companies have systematic efforts aimed at successful completion of projects that gradually become more and more complex in Turkey, just like in the developing countries. The project management system that consists of implementation of the project, time, cost, quality, contract and occupational safety management systems during the project process in a manner complementing each other considerably affects the individual achievement of companies.Project management system is generally associated with the construction sector. However, this study proposes a computer-aided enterprise project management system for headquarters of companies consisting of multi-functional groups, unlike companies engaged in construction projects.Literature reviews have been conducted on cultural heritage management, project management, as well as management and organizational structures, within the scope of this study. Traditional planning tecjniques are investigated. A set of criteria to be used in the selection of software is defined by taking into account the computer software systems in project management applications.Within this framework, it is decided to choose `Microsoft Enterprise Project Management System? as the computer-aided project management system to propose the enterprises with multifunctional groups.The problems arising from the management system of a company and the grounds for the requirement of enterprise project management system are explained. A case study is carried out for the application of the proposed enterprise project management system to the company under investigation. A new organizational structure is recommended to the company.As a result, the proposed system can be beneficial if it is used as intended. It can also be helpful for similar companies. The study concludes with recommendations.