Binalarda enerji verimliliği: UBE binası örneği
Energy efficiency in buldings: Sample of UBE building
- Tez No: 304820
- Danışmanlar: PROF. DR. EBUBEKİR SIDDIK İÇLİ, YRD. DOÇ. DR. KORAY ÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Enerji; insan yaşamı ve sanayi üretimi için olmazsa olmaz temel unsurlardan bir tanesidir. Gerek dünyada gerekse ülkemizde nüfus artışı, konfor standartlarının yükselmesi, sanayi ve teknolojideki gelişmeler enerji talebini hızla arttırmaktadır. Enerji ihtiyacının karşılanmasındaki sorunları çözümüne katkı olması bakımından bütün dünya, güneş jeotermal, rüzgar gibi alternatif enerji kaynaklarından mümkün olduğunca daha fazla faydalanmak ve mevcut enerji kaynaklarını verimli kullanmak üzere bir dönüşüm sürecinden geçmektedir. Bu tezde, Ege Üniversitesi bünyesinde hizmet veren ve yapısı icabı fazla enerji tüketen Uluslararası Bilgisayar Enstitüsü binası enerji verimlilik analizlerinin yapılması, enerjinin nasıl daha verimli kullanılacağının belirlenmesi amaçlanmıştır. Tezin başlangıç kısmında ülkemizdeki enerji tüketiminin ne durumda olduğu yıllık bazlarda incelenmiş ve gün geçtikçe artan tüketimler neticesinde devletin çıkarmış olduğu kanunlar konusunda bilgiler verilmiştir. Uygulama binası olarak seçilen UBE binasının mevcut yapısı incelenmiş ve enerji tüketimleri alanlarına göre incelenmiştir. Yapılan analizler neticesinde, enerjiyi daha verimli kullanmak adına gerekli öneriler sunulmuş ve yapılan iyileştirmelerin geri dönüşüm süresi hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy is one of the basic elements vital for human life and industrial production. The population growth in our country and around the world, increase in comfort standarts, industrial and technological developments has increased the energy demand rapidly. There is undergoing a conversion process all over the world to meet the increasing energy demand, to use alternative energy resources as much as possible and take advantage of more efficient use of existing energy resources. In this thesis, it is aimed to analyse energy efficiency for UBE building at Ege University and how efficient more energy is determining to use. In this thesis, there is given information to analyse the yearly energy consumption level in our country and published laws according to increasing energy consumption. Besides, the current structure of the UBE building examined and areas of energy consumption are determined. As a result of these analyses, necessary recomendations are made to use energy more efficient and the recycle time of improvments are calculated.