Maden çıkarma işlemlerinin çevreye etkileri
The effects of mining processes to the environment
  1. Tez No: 304823
  2. Yazar: EMRE AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. AYDIN GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada madencilik ve madencilik faaliyeti sonucu oluşabilecek çevresel sorunlar incelenerek konuya yönelik çevre bilincinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu konuda, yazılı yayınlar incelenerek madencinin çevreye bakışının nasıl olması gerektiği saptanmaya çalışılmıştır. Madencilik etkinlikleri bir bütün olarak değerlendirildiğinde (madenlerin çıkarılması, taşınması ve fabrikada işlenmesi) çevreye ve dolayısıyla insan sağlığına verebileceği zararlar nedeniyle üzerinde durulması gereken bir işletme sürecidir. Bu süreçte ortaya çıkan çevre kirliliği (hava, su, toprak ) ile ekosistemin bozulması, asit-maden drenajı ve ağır metal kirliliği gibi önemli olumsuzluklar ortaya çıkar.Madencilik faaliyetlerinin etkileri, önlem alınmadığı takdirde, isletmeler kapatılıp terk edildikten sonra bile devam edebilmektedir. Üretim yöntemi olarak hangi yöntem uygulanırsa uygulansın hem isletme hem de isletme sonrası çevre kirliliğine neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study the environmental problems that may occur as a result of mining and mining activities to be developed for examining the environmental awareness of the issue.The literature investigation is also carried out to determine the proper attitude of the mining operator for the protection of the environment. Mining activities as a whole (removal of mines, transport and processing plant) due to damage to the environment and may therefore need to focus on human health is the process of a business. In this process, the resulting environmental pollution (air, water, soil) and ecosystem degradation, such as acid-mine drainage and heavy metal pollution occurs in negativity.The effects of mining activities, if no measures are taken, businesses can be continued even after being left off. Which method is applied as a method of production apply to both the business and the business environment pollution is caused by the post.