İzmir Orta Körfezi'nde (Yassıca ada, Urla) dağılıım gösteren Lithophaga lithophaga (L., 1758) türünde bazı ağır metal düzeylerinin araştırılması
Determination of some heavy metals in Lithophaga lithophaga (L., 1758) distributed along the Izmir Middle Bay (Yassica island, Urla)
- Tez No: 304822
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR SUNLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Marine Science, Aquatic Products
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tezin amacı, İzmir, Orta Körfez'de yer alan Yassıca Ada kıyılarından mevsimsel olarak toplanan Lithophaga lithophaga(L., 1758) türünün bazı ağır metal (Zn, Cd, Pb, Cu) seviyelerinin belirlenmesi ve 10 sene öncesinden kalan aynı türün ağır metal düzeyleriyle karşılaştırılıp, yıllara bağlı değişimin belirlenmesidir.Voltametrik metodla yapılan analizler sonucu 2011 yılına ait örneklerde, ağır metal konsantrasyonlarının değerleri 293,16 µg Zn g-1;2,23 µg Cd g-1; 9,48 µg Pb g-1 ve 64,65 µg Cu g-1 kuru ağırlık olarak ölçülmüştür.2001 yılına ait örneklerde ise ağır metal konsantrasyonlarının değerleri 735,68 µg Zn g-1; 1,32 µg Cd g-1; 14,86 µg Pb g-1 ve 93,80 µg Cu g-1 kuru ağırlık olarak ölçülmüştür.Yapılan istatistiksel değerlendirme sonucunda 2001 ve 2011 yılı ağır metal seviyeleri karşılaştırılmış ve genel trend olarak Zn, Pb ve Cu' da anlamlı bir azalma gözlenirken, Cd'de ise anlamlı bir artış tespit edilmiştir.2011 yılında ölçümü yapılan bireylerdeki ağır metal konsantrasyonlarının Türk Gıda Kodeksi ve diğer uluslararası düzenlemelerde izin verilen üst sınırın altında olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis it is aimed to determine some heavy metals? (Zn, Cd, Pb, Cu) concentrations in Lithophaga lithophaga (L., 1758) collected seasonally from Yassıca Island shores, Izmir and to compare the results with the determination from the same species which collected from same location ten years ago.After the voltammetric analyses of the samples of 2011, total mean concentrations determined as 293,16 µg Zn g-1; 2,23 µg Cd g-1; 9,48 µg Pb g-1 and 64,65 µg Cu g-1 dry weight.Total mean concentrations of 2001 determined as 735,68 µg Zn g-1; 1,32 µg Cd g-1; 14,86 µg Pb g-1 and 93,80 µg Cu g-1 dry weight.Comparing the results from 2011 with the results from 2001; statistic analyses showed Zn, Pb and Cu decreased significantly in 2011, while Cd increased in contrast.Heavy metal concentrations, determined from 2011 are below the allowed upper limit of Turkish Food Codex and international legislation.