Aktif karbon katkılı zirkonyum-silisyum karışık oksit jel kürecikleri ile stronsiyum adsorpsiyonunun merkezi kompozit tasarım yöntemi kullanılarak incelenmesi
Investigation of strontium adsorption on active carbon added zirconia-silica mixed oxide gel spheres by central composite desing method
- Tez No: 304832
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Nükleer Mühendislik, Chemistry, Nuclear Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada aktif karbon katkılı ZrO2?SiO2 jel kürecikleri sentezlenmiş ve elde edilen adsorbanın karakterizasyonu XRD, SEM, yüzey alanı ve porozite, DTA/TGA ve FT-IR analizleri ile yapılmıştır. Karakterize edilen adsorbanın stronsiyum adsorpsiyonunda kullanımı incelenmiştir.Stronsiyum alım denemeleri kesikli yöntem ile gerçekleştirilmiş, adsorpsiyona etki eden parametreler deneysel tasarım yöntemi içerisinde, merkezi kompozit tasarım kullanılarak incelenmiştir. Çalışmada, dört bağımsız değişken olarak ortamın başlangıç pH'ı, sıcaklık, başlangıç derişimi ve çalkalama süresi belirlenmiştir. En küçük kareler yöntemi kullanılarak regresyon katsayıları bulunmuş, merkezi kompozit tasarımdan elde edilen polinomal denkleme göre cevap yüzey grafikleri oluşturulmuştur. Uygulanan modelin %95 güven aralığı içerisindeki ANOVA (analysis of variance) analizi incelenmiş ve model ile deneysel bulguların uyumuna bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, activated carbon added ZrO2?SiO2 gel spheres were synthesized and the characterization of obtained adsorbent were made by XRD, SEM, surface area and porosity analyses, DTA/TGA and FT-IR. This use of the characterized adsorbent on strontium adsorption was investigated.The strontium uptake experiments have been carried out by the batch method. The parameters affecting the adsoprtion were analyzed by using central composite design as the experimental design method. For this study four parameters; initial pH, temperature, initial concentration and shaking time were selected as indipendent variables. The regression coefficents were obtained by the least squares method and the responce surface plots were generated according to polynomial equation which is derived from central composite design. The ANOVA (analysis of variance) data were carried out in 95% confidence level and checked to fitting of experimental value and predicted value.