Aktif karbon katkılı çimentolu yonga levhaların bazı mekanik ve fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Investigation of some mechanical and physical properties of activated carbon added cement composite materials
- Tez No: 804177
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GONCA DÜZKALE SÖZBİR, PROF. DR. İBRAHİM BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasında; aktif karbon katkılı çimentolu kompozit malzemelerin bazı mekanik ve fiziksel özellikleri incelenmiştir. Bu amaçla kızılçam odunu yongası çimento miktarına göre %10 ve %20 oranlarında ve kavak odunu yongası çimento miktarına göre %10 ve %20 oranlarında kullanılmış ve içerisine katkı maddesi olarak %0, %2.5, %5 ve %10 oranlarında aktif karbon ilavesinin etkileri incelenmiştir. Farklı parametrelerde üretilen çimentolu odun kompozit levhalarının rutubet; tam kuru yoğunluk (g/cm3), hava kuru yoğunluk (g/cm3), su alma, kalınlık artımı, eğilme direnci (N/mm2), elastikiyet modülü (N/mm2), çivi-vida direnci değeri, ısı iletim katsayısı değerleri ve TGA-DTG analizi yapılarak belirlenmiştir. Elde edilen levhalara rutubet miktarı TS EN 322, yoğunluk TS EN 323, su alma ve kalınlık (şişme) artımı, ASTM D1037, TS EN 317, ısı iletkenlik katsayısı ASTM C 1113-09, eğilme direnci ve eğilmede elastikiyet modülü TS EN 310 ve çivi-vida direnci TS EN 13446 standartlarına göre değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmanın sonucuna göre, iki farklı odun türü kullanılarak üretilen levhalara eklenen aktif karbonun fiziksel özelliklerden rutubet, su alma, kalınlık artımı(şişme) miktarının artırdığı, tam kuru yoğunluk ve hava kuru yoğunluk değerlerinin azalttığı sonucuna ulaşılmıştır. Mekanik özelliklerden eğilme direnci elastikiyet modülü üzerinde kızılçam katkılı levhaların %2,5 aktif karbon katkısının bu değeri kontrol örneği ile karşılaştırıldığında arttırdığı, kavak odunu katkılı levhalarda aktif karbon katkısının bu değeri düşürdüğü tespit edilmiştir. Iki farklı odun türü kullanılarak üretilen levhalarda, aktif karbon katkısının vida ve çivi direnci değerlerini yükselttiği tespit edilmiştir. Odun yongası miktarının artması ile yapılan tüm mekanik özelliklerin azaldığı sonucuna varılmıştır. Üretilen levhalara eklenen aktif karbon katkısının, levhaların ısı iletim katsayısını düşürdüğü bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study; Some mechanical and physical properties of activated carbon added cementitious composite materials were investigated. For this purpose, red pine wood chips were used at 10% and 20% according to the amount of cement, and poplar wood chips at 10% and 20% according to the amount of cement, and the effects of adding 0%, 2.5%, 5% and 10% of activated carbon as an additive were investigated. The humidity of the cemented wood composite boards produced in different parameters; full dry density (g/cm3), air dry density (g/cm3), water absorption, thickness increase, bending strength (N/mm2), modulus of elasticity (N/mm2), nail-screw resistance value, heat transmission coefficient values and TGA-DTG analysis was performed. The moisture content of the obtained boards TS EN 323, density TS EN 323, water absorption and thickness (swelling) increase, ASTM D1037, TS EN 317, thermal conductivity coefficient ASTM C 1113-09, bending resistance and elasticity modulus in bending TS EN 310 and nails -screw resistance evaluated according to TS EN 13446 standards. According to the results of the study, it was concluded that the activated carbon added to the boards produced using two different wood species increased the amount of moisture, water absorption, thickness increase (swelling) from physical properties, and the values of full dry density and air dry density decreased. It has been determined that the 2.5% active carbon additive of the red pine added boards increases this value when compared to the control sample on the bending strength elasticity module of the mechanical properties, and the activated carbon additive decreases this value in the poplar wood added boards. It was determined that the activated carbon additive increased the screw and nail resistance values in the boards produced using two different wood types. It was concluded that all mechanical properties decreased with the increase in the amount of wood chips. It has been found that the active carbon additive added to the produced plates reduces the heat transmission coefficient of the plates.