Silver N-heterocyclic carbenes
Gümüş N-heterosiklik karbenler
- Tez No: 304866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYATİ TÜRKMEN, PROF. DR. BEKİR ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Gümüş(I) NHC kompleksleri, metal aktarım ve tıbbi yetenekleri nedeniyle geniş ilgi gören bileşik sınıfıdır. Diğer metallerin tersine Gümüş(I)NHCler havanın oksijen ve nemine karşı dayanıklıdırlar.Bu tezde, ana amacımız yeni gümüş(I)NHCler sentezleyip bunları katalitik yetenekleri yönünden denemektir. Gümüş(I) NHCler bu güne kadar katalizör olarak geniş biçimde araştırılmamışlardır.Gümüş insan sağlığındaki yararları nedeniyle tarih boyunca kullanılmış bir metaldir. Gümüş metali eski uygarlıklarda içme suyunun arıtılmasında kullanılmıştır. 18inci yüzyıl boyunca ve sonrasında iyonik gümüş bileşikleri mikrop öldürücü maddeler olarak kullanılmıştır. Doktorlar, gümüş tuzlarını hâlâ enfeksiyon önlemek için sargılarda kullanmaktadırlar. Gümüş iyonlarının öldürme gücü, iyon başına 105-107 hücredir. Kullanılan gümüş bileşiklerinin avantajı, mikropları belli kısa bir süreden daha fazla zaman boyunca öldürmeleridir. Gümüş iyonlarının yavaşça bırakılması, yaranın sürekli olarak yavaş yavaş ortama salınan gümüş iyonları tarafından enfeksiyonlara karşı daha uzun süre ve daha iyi korunmasını sağlar.Gümüş N-heterosiklik karben kompleksleri diğer metallerin NHC komplekslerinin gelişiminde de önemli rol oynamıştır. Gümüş karbenlerin kullanıldığı transmetalasyon tepkimeleri geniş bir yelpazede geçiş metallerinin karben komplekslerinin sentezi için kullanılmıştır.: Au(I), Cu(I), Cu(II), Ni(II), Pd(II), Pt(II), Rh(I), Ir(I), Rh(III), Ru(II) and Ru(IV).Bu tez iki ana kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısım Gümüş(I) N-heterosiklik Karbenler hakkında kapsamlı bir ön bilgi içermektedir. İkinci kısımda ise deneysel ayrıntılar verilmektedir. Bu ikinci kısım da iki alt bölüme ayrılmıştır.Birincisinde, NHClerin yeni gümüş kompleksleri sentezlenirken ikinci kısımda ise bu yeni kompleksler katalitik yetenekleri bakımından araştırıldı. Bir karşılaştırma yapmak için bu komplekslerin transmetalasyon yöntemiyle hazırlanan Ru(II)NHC karşılıkları da aynı denemelerde kullanılmaktadır. Ayrıca metal-aktarım yeteneklerinin bir uygulaması olarak, elde edilen gümüş NHC bileşiklerinin platinli analogları da elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Silver(I) NHC complexes are widely interested class of compounds due to their transmetallation and medicinel abilities. In contrast to other metalles, silver(I) NHCs are stable toward oxygen and moisture of the air.In this dissertation our main aim is to synthesis new kinds of silver(I) NHCs and to test them for their catalytic abilities. Silver(I) NHCs have not been tested as catalysts widely so far.Silver is a metal that has historically been used to maintain human health. Silver metal has been used by most of early civilizations in the purification of drinking water. Throughout the eighteenth century and up to today ionic silver compounds have been used as antimicrobial agents. Physicians still use silver salts in wound dressings to prevent infections. The killing power of the silver ions has been shown to be between 105 -107 cells per ion (Lansdown, 2004). The drawback of the current silver antimicrobial agents is that they do not kill over a sustained amount of time. The slow release of silver ions from silver N-heterocyclic carbene complexes could obtain a slow release of silver ions into the wound and better prevent infection and promote healing.Silver N-heterocyclic carbene complexes have played a very important role in the development of other metal carbene systems. Transmetallation reactions using silver carbenes have been reported for a wide variety of transition metals: Au(I), Cu(I), Cu(II), Ni(II), Pd(II), Pt(II), Rh(I), Ir(I), Rh(III), Ru(II) and Ru(IV).This thesis consists of two main parts. The first part is a concise review on silver(I) N-Heterocyclic carbene complexes. In second part of the thesis, experimental detailes are given.This second part consists of two subdivision. In the first one, the new silver complexes of NHCs are synthesized and in second division, the new complexes are tested for catalytic abilities and antimicrobial performance. For comparison, corresponding Ru(II)NHC complexes were synthesized by transmetallation from silver(I) NHCs. Also for testing transmetallation abilities of the compounds, transmetallation reactions involving Pt(II) were carried out.