Aroclor 1242'nin Daphnia magna straus, 1820 (Su piresi) üzerinde 72 saatlik akut toksisite etkileri
Acute toxic effects of Aroclor 1242 on Daphnia magna straus, 1820 (Water flea) for 72 hours
  1. Tez No: 304873
  2. Yazar: DUYGU ÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. ETHEM ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada, Aroclor 1242 (PCB 1242)'nin Daphnia magna (su piresi) yavruları üzerinde 24, 48 ve 72 saatlik akut toksik etkileri araştırılmıştır. Laboratuvar koşullarında statik sistem esas alınarak yapılan 72 saatlik akut toksisite testlerinde 21±1 °C sıcaklık ve 14 saat aydınlık/10 saat karanlık fotoperiyodu uygulanmıştır. Deneyler boyunca D.magna yavrularına besin verilmemiş, ortamda havalandırma yapılmamış ve deney ortamı yenilenmemiştir. Deneylerde kimyasalın yavruların davranışları üzerinde etkisi ve ölüm oranları incelenmiştir. Aroclor 1242'nin D.magna yavrularında 72 saatlik letal konsantrasyonları (LC10, LC50, LC90) SPSS 13.0 probit analiz yöntemi ile istatistiksel olarak hesaplanmıştır. Deney sonuçlarının değerlendirilmesinde, deneysel yöntem ve grafik yöntemi de uygulanarak sonuçlar karşılaştırılmıştır. Aroclor 1242'nin D. magna yavrularındaki 72 saatlik akut toksisite etkilerinin, yüzme yeteneğinin azalması, karapaksın deformasyonu ve ölüm olduğu görülmüştür. 24 saat sonunda, Aroclor 1242'nin D. magna yavruları üzerinde önemli derecede etkisi görülmemiştir. 48 saat sonunda, Aroclor 1242 D.magna yavrularında yüzme yeteneğinde azalmaya ve yüksek konsantrasyonlarda ölüme sebep olmuştur. 72. saatte kimyasalın D. magna üzerinde önemli ölçüde etkili olduğu ve düşük konsantrasyonlardakiler dahil yavruların büyük çoğunluğunda ölüme sebep olduğu görülmüştür. 72 saatlik akut toksisite testleri sonunda, 48 saatte LC50 1.73 ppb ve 72 saatte LC50 1.11 ppb bulunmuş, Aroclor 1242'nin D.magna üzerinde son derece toksik olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, acute toxic effects of Aroclor 1242 (PCB 1242) were investigated on young Daphnia magna (water flea) for 24, 48 and 72 hours. Under laboratory conditions, 72 hours acute toxicity tests were performed by using static system at 21±1°C and 14L/10D. During the experiments, the young D.magna were not fed, ventilation was not made in medium and experimental medium was not renewed. In experiments, effect of the chemical on behaviours of young D.magna and mortality rates were examined. Lethal concentrations (LC10, LC50, LC90) of Aroclor 1242 on young Daphnia magna for 72 hours were evaluated statistically by SPSS 13.0 probit analysis method. Experimental and graphical method were also applied in evaluation of the experimental data and results were compared. 72 hours acute toxic effects of Aroclor 1242 on D. magna were as follows; reducing in swimming ability, deformation of carapace and mortality. At the end of 24 hours, a significant effect of Aroclor 1242 was not seen on young D.magna. At the end of 48 hours, Aroclor 1242 caused a reduction in swimming ability of young D. magna and mortality in high concentrations. It was seen that the chemical was effective significantly on D. magna at 72. hour and caused to death, also in low concentrations. At the end of 72 hours acute toxic tests, LC50 values for 48 and 72 hours were determined as follows; 1.73 ppb and 1.11 ppb. Aroclor 1242 was determined as highly toxic to D.magna.