Investigation of ameliorative effects of 1,8 cineole on liver toxicity induced by Aroclor 1254 in rat model
Sıçanlarda Aroklor 1254 ile indüklenen karaciğer toksisitesinde 1,8 sineol'un iyileştirici etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 852062
  2. Yazar: HADIQA ARSHAD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED FATİH DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada 1,8 Sineol'un erkek sıçanlarda Aroklor 1254 (A1254) ile indüklenen karaciğer toksisitene karşı koruyucu etkisinin gösterilmesi ve etki mekanizmalarının aydınlatılması amaçlandı. Poliklorlu bifeniller (PCB) dünya çapında ticari ve yerel olarak kullanılan kalıcı organik kirleticilerden (KOK) biridir. PCB'ler arasında A1254 karaciğerde, beyinde, testislerde, yumurtalıklarda ve akciğerler gibi birçok organda ciddi hasara neden olabilen bir toksik bir maddedir. Bir monoterpen olan 1,8 Sineol antimikrobiyal, antiviral, antikanser ve antioksidan etki gibi önemli farmakolojik aktivitelere sahip olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada 32 sağlıklı genç erkek Wistar-albino sıçanlar (200–300 g) kullanıldı. Hayvanlar Kontrol, Aroklor, Sineol ve Aroklor + Sineol olarak rastgele dört eşit gruba dağıtıldı (n=8). A1254 (1 mg/kg) veya 1,8 Sineol (100 mg/kg) dozlarında mısır yağı içerisinde 30 gün boyunca sıçanlara oral gavaj ile uygulandı. Deneysel süreç tamamlandıktan sonra anestezi altında hayvanların karaciğer dokuları ve serumları alındı. A1254 ile indüklenmiş karaciğer hasarında 1,8 Sineol'un koruyucu etkisi; ELISA, RT-PCR, histopatolojik analiz ve immünhistokimyasal değerlendirme yöntemleri ile gösterildi. A1254 (1 mg/kg) verilen karaciğer dokularında total oksidan seviyesi (TOS) düzeyinin arttığı ve total antioksidan seviyesi (TAS) düzeyinin ise azalarak oksidatif stresi tetiklediğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to demonstrate the protective effect of 1,8 cineole against Aroclor 1254 (A1254)-induced liver toxicity in male rats and to elucidate the underlying mechanisms. Polychlorinated biphenyls (PCBs) are among the persistent organic pollutants (POPs) used globally and locally, with A1254 being a toxic substance that can cause serious damage in various organs such as the liver, brain, testes, ovaries, and lungs. 1,8 Cineole, a monoterpene, is known to possess significant pharmacological activities such as antimicrobial, antiviral, anticancer, and antioxidant effects. Thirty-two healthy young male Wistar albino rats (200–300 g) were used in this study. The animals were randomly divided into four equal groups: Control, Aroclor, Cineole, and Aroclor + Cineole (n=8). A1254 (1 mg/kg) or 1,8 cineole (100 mg/kg) was orally administered to the rats in corn oil for 30 days. After the experimental process was completed, liver tissues and sera were collected from the animals under anesthesia. The protective effect of 1,8 cineole against A1254-induced liver damage was demonstrated using ELISA, RT-PCR, histopathological analysis, and immunohistochemical evaluation methods. A1254 (1 mg/kg) administration increased the total oxidant status (TOS) level and triggered oxidative stress by decreasing total antioxidant status (TAS) in liver tissues.