Bazı sıvı kristal bileşiklerin moleküler dinamik simülasyonu ile incelenmesi
The investigation of some liquid crystals by molecular dynamics simulation
  1. Tez No: 304875
  2. Yazar: MELİS KANER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE İLK ÇAPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
vBu tezde, nematik ve izotropik sıcaklıklarda n-p-siyanobenziliden-p-oktiloksianilin (CBOOA), p-heksiloksibenziliden-p-aminobenzonitril (HBAB) ve methoksibenziliden butilanilin (MBBA) moleküllerinin Moleküler Dinamik (MD) simülasyonları yapılmıştır.MD simülasyonlarda OPLS kuvvet alanı ve parametre seti kullanılmıştır. Sıvı kristal moleküllerinde CH, CH2 ve CH3 gruplarının tek bir etkileşme merkezi olarak alındığı birleştirilmiş atom modeli kullanılmıştır. MD ile elde edilen yörünge bilgileri kullanılarak ikinci mertebe düzen parametreleri hesaplanmıştır. Ortalama kareli yer değiştirmelerin bulunması ile ve öteleme difüzyon hesabı yapılmıştır. Direktör açısal hız korelasyon fonksiyonu (DAHKF) ve direktör ortalama kareli yer değiştirmeler (DOKY) hesaplanarak iki farklı yöntemle ?1 dönme viskozite katsayıları hesaplanmış ve bu iki yöntem deneyle kıyaslanmıştır. Yapısal özellikleri incelemek üzere CBOOA, HBAB ve MBBA' nın bazı atom ve etkileşme merkezleri için radyal dağılım fonksiyonları hesaplanmıştır. MD simülasyondan elde edilen sonuçlar deneysel veriler ile uyumlu bulunmuştur ve hesaplanan fiziksel özelliklerde sıcaklık etkisi büyük oranda elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, molecular dynamics (MD) simulations were performed for n-p-cyano benzylidene-p-octyloxyaniline (CBOOA), p-hexyloxybenzylidene-p-aminobenzonitrile (HBAB) ve methoxybenzylidene butylaniline (MBBA) liquid crystals at different temperatures in nematic and isotropic phases.MD simulations have been done by using OPLS force field and parameters set. The united atom model, which the CH, CH2 and CH3 groups in liquid crystals were taken as a single interaction center, was used. The second rank order parameters were calculated from MD trajectories. The translational diffusion coefficients, and , were calculated by using mean squared displacements. The rotational viscosity coefficients ?1 were found by determining director angular velocity correlation functions and director mean-squared displacements and both methods were compared with the experiments. In order to investigate the structural properties of CBOOA, HBAB and MBBA, the radial distribution functions of some atoms and interaction centers were found. The results from MD simulations were compared with the experimental values and a temperature effect in the physical properties was observed.