Kapalı Sayılar ve Diziler Üzerine
On The Locken Numbers And Sequences
  1. Tez No: 304879
  2. Yazar: VOLKAN SÖZERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. URFAT NURİYEV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kapalı sayılar ve diziler; 1946 yılında Hintli bir matematikçi olan Kaprekar tarafından bulunan Kaprekar sabitinin farklı basamak sayıları ve farklı tabanlar için genelleştirilmesidir. Bu tezde, kapalı sayı ve dizi kavramı ve bu kavramla ilgili tanım ve teoremler verilmiş, kapalı sayı ve dizilerin çizgeleri hazırlanmış ve sonuçları incelenmiştir. Ayrıca farklı tabanlarda ve farklı basamak sayılarında kapalı sayı ve dizileri bulmak için bilgisayar programı hazırlanmıştır.On tabanında bulunan kapalı sayıların yapıları incelenmiş. Bu yapılar kullanarak kapalı sayıları üreten bilgisayar programı hazırlanmıştır. On tabanında 110 basamağa kadar kapalı sayılar ve on tabanında 60 basamağa kadar diziler hesaplanmıştır. Zihin Okuyucu Oyun Programı grafik tabanlı bir yazılımdır. Kapalı sayı ve dizilerin özellikleri kullanılarak geliştirilmiştir.Kapalı sayılar ve diziler ile ilgili tüm literatür bir araya getirilmiş ve ?Kapalı Sayılar Kütüphanesi? tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Locked numbers and sequences are a generalization of the Kaprekar constant discovered in 1946 by the Indian mathematician D. R. Kaprekar for different bases and number of digits. In this thesis, the notion of locked numbers and sequences are explained by using related definitions and theories. They are illustrated by graphs and results are examined. Moreover, a software is developed to find out locked numbers and sequences at different bases and digits.The structures of locked numbers in base 10 were examined. Using by this structures, a software is designed to generate the locked numbers. The locked numbers up to 110 digits in base 10 and the sequences up to 60 digits in base 10 are computed. Mind Reader Game Program is graphic based software. It is designed by using features of locked numbers and sequences.Related literature on the locked numbers and sequences are gathered and ?Locked Numbers Library? has been developed.