DNA izolasyonu için pseudospesifik nanoyapılar
Pseudospecific structure for DNA isolation
  1. Tez No: 304881
  2. Yazar: CEREN TÜRKCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN AKGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
DNA izolasyonu için pseudospesifik p(HEMA) küresel nanopartikülleri surfaktan içermeyen emülsiyon polimerizasyonu tekniği kullanılarak 85,7 nm bo-yutunda elde edildi. Sentezlenen pseudospesifik nanopolimerin karakterizasyonu için SEM görüntüleme tekniği, FTIR spektrumu, Zeta-Boyut analizi ve yüzey alanı hesaplamaları kullanıldı. Nanopolimerin karakterizasyonundan sonra, ligand olarak kullanılan fenil boronik asit (PBA) ile türevlendirilen DNA-spesifik yapılar oluşturuldu. Bu çalışmada, polimerik nanopartiküllere bağlı PBA'nın 1,2 ve 1,3 diollerle bağ yapabilmesiyle, DNA'nın şeker grupları ile spesifik bir bağlanma gerçekleştirmesi amaçlandı. DNA izolasyonu için öncelikle polimerik nanopartiküllere ligand bağlanma koşullarının optimizasyonu gerçekleştirildi. Bu amaçla; pH, sıcaklık ve konsantrasyon denemeleri yapıldı. DNA adsorpsiyonunun optimizasyonu için; pH, konsantrasyon, sıcaklık ve iyonik şiddet denemeleri ya-pıldı. Desorpsiyon ve tekrar kullanılabilirlik çalışmalarında aynı nanopolimerler DNA adsorpsiyon denemelerinde kullanıldı. Desorpsiyon çalışmasında bağlanan DNA %95 desorbe edildi.Tekrarlanan adsorpsiyon-desorpsiyon döngülerinde DNA adsorpsiyon kapasitesinde dikkate değer bir azalmanın olmadığı gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Pseudospecific p(HEMA) spherical nanoparticles, around 85.7 nm diameter, was obtained using surfactant free emulsion polymerization technique for DNA isolation. For characterization of synthesized pseudospecific nanopolymer, SEM imaging technique, FTIR spectrum, Zeta-size analysis and surface area calculations were used. After characterization of nanopolymer, DNA spesific structure, that derived with phenylboronic acid used as ligand, was formed. In this study, polymeric nanoparticules bonding PBA which could bond 1,2 and 1,3 diols, it was aimed to specific bond with DNA?s sugar group. First of all, for DNA isolation optimization condition of polymeric nanoparticular bonding ligand was realized. In this aim; pH, temperature and concentration studies were performed. For DNA adsorption optimization, pH, concentration, temperature and ionic strength studies were realized. In desorption and repeat utility studies, same nanopolymers were used in DNA adsorption studies. In desorption study, %95 of bonding DNA was desorbed. In repetitive adsorption-desorption circles, it was observed not being important decrease in DNA adsorption capacities.