Pelophylax bedriagae (Camerano, 1882) (Anura,Ranidae)'da embriyonik gelişim esnasında kan serum proteinleri, eritrosit sayısı ve büyüklüğündeki değişmeler
Changes in blood-serum proteins, erythrocyte count and size of Pelophylax bedriagae (Camerano, 1882) (Anura,Ranidae) during metamorphosis
  1. Tez No: 304900
  2. Yazar: MUSTAFA DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışmada, İzmir'de iki farklı lokaliteden toplanan Pelophylax bedriagae türüne ait 35 larva ve 10 ergin örnekte (5??, 5??) metamorfoz süresince kan-serum proteinleri, eritrosit sayısı ve büyüklüğündeki değişmeler incelenmiştir.Kan-serum proteinlerinin poliakrilamid jel disk elektroforez yöntemiyle yapılan separasyonunda, metamorfoz esnasında albümin ve globülin fraksiyonları ya da fraksiyon gruplarında hem kalitatif hem de kantitatif olarak tedrici bir artış gözlenmiştir.Eritrositlerin morfolojilerinin incelenmesi ve büyüklüklerinin ölçülmesinde Wright'ın boyasıyla hazırlanmış yayma kan preparatlarından yararlanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, larval dönemde sferiğe yakın bir morfolojiye sahip olan eritrositlerin gelişim ile birlikte elipsoid bir şekil aldıkları gözlenmiştir. Metamorfoz esnasında, eritrositlerin büyüklüklerinde tedrici bir artış gözlenmemiştir. Ayrıca Pearson korelasyon yapılan analizlerde eritrosit sayısı ve büyüklüğü arasında ters bir korelasyon olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, changes in blood-serum proteins, erythrocyte size and count during metamorphosis were investigated in 35 larvae and 10 mature specimens (5?, 5?) of Pelophylax bedriagae, which were originally collected from two different locations in İzmir.During the separation of blood-serum proteins by means of polyacrylamide gel disc electrophoresis method, a gradual increase was found to have taken place both qualitatively and quantitatively in albumin and globulin fractions or fractional groups during metamorphosis.Blood smears prepared with Wright`s stain were used in the examination of the morphology of erythrocytes and measurement of their sizes. According to the findings, erythrocytes, which had been nearly spherical in shape during the larval period, were observed to become ellipsoid as they developed. During metamorphosis, no gradual increase was observed in the sizes of erythrocytes. Besides, in the analyses conducted with Pearson`s correlation, it was determined that there exists a negative correlation between the erythrocyte size and count