Levanten bataklık kurbağası, Pelophylax bedriagae'nin (Camerano, 1882) (Anura: Ranidae) Sülüklü Göl'deki (Manisa) yaşam döngüsü
Life cycle of levant water frog, Pelophylax bedriagae (Camerano, 1882) (Amphibia: Anura: Ranidae) in lake Sülüklü (Manisa)
- Tez No: 436556
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİM ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, Levanten bataklık kurbağasının (Pelophylax bedriagae) Sülüklü Göl'deki (Manisa) popülasyon büyüklüğü, yaş yapısı, büyüme oranı ve üreme ekolojisi hakkında bilgi edinilmesi amaçlanmıştır. Elde edilen verilere göre; Nisan–Mayıs 2015 tarihleri arasında yapılan 6 örneklemede; 89 genç, 536 erkek ve 750 dişi olmak üzere toplamda 1375 birey markalanmış ve 259 birey (1 genç, 109 erkek ve 149 dişi) tekrar yakalanmıştır. Pelophylax bedriagae popülasyonunun büyüklüğü 1362 birey (1140–1732), yakalanma olasılığı 0,46 (0,10-0,48), hayatta kalma oranı 0,70 (0,60-0,78) ve popülasyona katılma oranı 0,16 (0,14-0,77) olarak hesaplanmıştır. Popülasyonda ortalama yaş 3,6 yıl (1-9) olup, gençlerde 1 yıl, erkeklerde 3,5 yıl (min-maks= 1-7) ve dişilerde 4,3 yıl (1-9) olarak tespit edilmiştir. Bireyler Şubat'ın ikinci yarısından itibaren hibernasyondan çıkmakta ve Nisan ayının ikinci yarısından itibaren ampleksuslar gözlenmeye başlanmaktadır. En yüksek aktivite Nisan–Haziran arasında olup Temmuz ayından itibaren kademeli olarak aktivitede azalma gözlenmektedir. Laboratuvarda takip edilen yumurtalar 3–6 gün aralığında açılmış ve metamorfoz 45–60 gün aralığında, Sülüklü Göl'de ise 75 günde tamamlandığı gözlenmiştir. Metamorfozu tamamlayan bireyler 23,8 mm (20,4-30,8) boyundadır. Türün popülasyonunu tehdit eden potansiyel etkenler tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to obtain information about the reproductive ecology, population size, age structure, growth rate and reproductive ecology of Levantine Marsh Frog (Pelophylax bedriagae) in Lake Sülüklü (Manisa). According to the data obtained; for 6 sampling made between on April-May 2015; a total of 1375 individuals including 89 juvenile, 536 male and 750 female captured and 259 individuals (1 juvenile, 109 male and 149 female) were recaptured. It is calculated as population size of Pelophylax bedriagae was 1362 individuals (1140–1732), capture probability was 0,46 (0,10-0,48), survival rate was 0,70 (0,60-0,78) and probability to entrance was 0,16 (0,14–0,77). The average age in the population was estimated as 3.6 years (1-9), 1 year in juveniles, 3,5 years in males (min-max= 1-7) and 4,3 years (1-9) in females. Since the second half of February individuals were out of hibernation and amplexus was observed on the second half of April. The highest activity was in April–June, gradual decrease in activity was observed in July. The eggs monitored in laboratory were opened in the range of 3-6 days, metamorphosis in 45-60 days, but in Lake Sülüklü it was observed to be completed in 75 days. Height of individuals completing metamorphosis was 23.8 mm (20.4 to 30.8). Potential factors that threatening the population have been determined.