Farklı yüksekliklerde yaşayan Pelophylax bedriagae (Camerano, 1882) (Anura: Ranidae) populasyonlarının yaş, boy ve bazı büyüme parametreleri bakımından karşılaştırılması
Comparison of Pelophylax bedriagae (Camerano, 1882) (Anura: Ranidae) populations living at different altitudes in terms of age, size and some growth parameters
  1. Tez No: 612676
  2. Yazar: MERVE ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN ÜZÜM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Pelophylax bedriagae'nin iki farklı rakımdaki populasyonunun vücut büyüklükleri ölçülmüş ve iskelet kronolojisi yöntemi uygulanarak yaş tayinleri yapılmıştır. Bireylerin yaşları parmak kemiklerinden alınan enine kesitlerdeki yaş halkaları (LAG) sayılarak belirlenmiştir. Vücut büyüklüğü (SVL) erkek bireylerde 48,14-90,00 mm, dişi bireylerde 36,47-92,35 mm ve juvenil bireylerde 27,63-39,57 mm arasında değişmektedir. Vücut büyüklüğü bakımından Bozdağ populasyonu erkek bireyleri Karacasu populasyonu erkek bireylerinden daha büyük olup, bu sonuç istatistiksel olarak önemli bulunmuştur. Hem Bozdağ hem de Karacasu populasyonundaki erkek ve dişi bireylerin eşeysel olgunluğa 3-4 yaşlarında ulaştıkları tespit edilmiştir Her iki populasyon için de maksimum yaş erkek bireylerde 10 yıl, dişi bireylerde ise 9 yıl olarak belirlenmiştir. Bozdağ ve Karacasu populasyonlarında erkek ve dişi bireylerin ortalama yaşları birbirine benzer olup, istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Her iki populasyon için de yaş ve SVL arasında pozitif ve kuvvetli bir ilişki tespit edilmiştir. Bozdağ populasyonu için erkek baskın, Karacasu populasyonu için ise dişi baskın eşeysel dimorfizm saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The body sizes of Pelophylax bedriagae populations at two different altitudes were measured and age was determined by using skeletochronological method. The ages of the individuals were determined by counting the lines of arrested growth (LAG) in the cross-sections taken from the phalanges. Body size (SVL) were ranged between 48.14-90.00 mm in males, 36.47-92.35 mm in females and 27.63-39.57 mm in juveniles. In terms of body size, it was found that the male individuals of the Bozdağ population were larger than the male individuals of the Karacasu population, and this result was found to be statistically significant. It was determined that male and female individuals of both Bozdağ and Karacasu populations reached the sexual maturity at the age of 3 and 4. The maximum age for both populations was 10 years for males and 9 years for females. The mean age of male and female individuals in Bozdağ and Karacasu populations were similar and no statistically significant difference was found. There was a positive and strong relationship between age and SVL in both populations. A male biased sexual size dimorphism for the Bozdağ population and a female biased sexual size dimorphism for the Karacasu population was detected.