Lösemi tedavisinde kullanılan bazı ilaçların iyonlaşma sabitlerinin su-organik çözücü ikili karışımlarında, spektroskopik ve ypsk yöntemler ile belirlenmesi ve bu ilaçların YPSK yöntemle eş zamanlı tayini
Determination of dissociation constants of some drugs, used in the treatment of leukemia, by spectroscopic and hplc methods and optimization of method for simultaneous determination of these drugs by HPLC
  1. Tez No: 304915
  2. Yazar: PINAR CANITEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SENEM ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, kanser hastalıkları arasında önemli bir yere sahip olan ve yurdumuzda da sıklıkla görülen lösemi hastalığının tedavisinde kullanılan doksorubisin, vinkristin, tioguanin ve daunorubisinin iyonlaşma sabitleri su ve su-organik çözücü karışımlarında ters faz sıvı kromatografik ve spektroskopik yöntemler ile tayin edilmiştir. Spektrofotometrik metot, nötral ve iyonik türlerin farklı absorbans özelliklerine sahip olması prensibine dayanır. Bunun için belli bir dalga boyu aralığında kaydedilen absorbans verilerinden yararlanılır. Bu kriterler sağlandığında elde edilen sonuçların kesinliği oldukça iyidir. Buna ilave olarak, iyonlaşma sabitleri iyonlar arası etkileşimler olmaksızın doğrudan ölçülebilir. HPLC ile iyonlaşma sabitlerinin tayini, günümüzde sıvı kromatografik yöntemle ayrılmaları istenen bileşiklerin ayırmalarının optimizasyonunda ilk aşamadır.İyonlaşma sabitlerinin hesaplanmasında gerekli grafikler yanı sıra bu amaç için geliştirilmiş bilgisayar programlarından yararlanılmıştır. HPLC yöntemlerinde elde edilen veriler ile ayırmanın optimizasyonu sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the ionizationconstants of doxorubicin, vincristine, daunorubicine and tioguanin used in the treatment of the leukemia which has important place among the cancer diseases and often seen in our country were determined reverse-phase liquid chromatographic and spectroscopic methods in water and water-organic solvent mixtures. Spectrophotometric method is based on the principle that neutral and ionic species have different spectra. If this criteria is met, the precision of results will be good enough. Moreover, the dissociation constants can be measured directly without inter-ionic effects having to be considered. Determination of ionization constants by HPLC is the first step of optimization of a liquid chromatographic method. For calculation of ionization constants, graphics and computer programs developed for this purpose were used. Optimization of seperation was set up by the data obtained from HPLC methods.