Structural properties of defected graphene nanoribbons under tension: Molecular-dynamics simulations
Gerilim altındaki hasarlı karbon nanoşeritlerin yapılarının incelenmesi: Molekül-dinamiği benzetişimleri
  1. Tez No: 304939
  2. Yazar: BURCU TÜZÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALMILA GÜVENÇ YAZICIOĞLU, PROF. DR. ŞAKİR ERKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Hasarlı ve hasarsız grafen nanoşeritlerin yapısal özellikleri, bu yapıların bozulma noktasına kadar yüzde 5 ve yüzde 10 oranlarında tekeksenli gerdirilmesiyle incelenmiştir. Molekül dinamiği benzetişimi (MDB) ile 1 K sıcaklığında gerçekleştirilen uzatma işlemi, sıcaklığın grafen nanoşeridin yapısı üzerindeki etkisini gözlemleyebilmek için 300 K sıcaklığında tekrarlanmıştır. Benzetişim sonuçları göstermiştir ki; sıcaklık, uzama hızı ve nanoşeridin köşe yapısı şekil özellikleri üzerinde önemli ölçüde bir etkiye sahipken; gerinim değerini çok az etkilemiştir.Kırılmanın gerçekleştiği en yüksek gerinim değeri yüzde 46.41 olarak tespit edilirken, en düşük gerinim değeri ise yüzde 21.00 olarak hesaplanmıştır. Diğer taraftan hasarların oluşum enerjisi üzerinde sıcaklığın çok önemli bir etkisi vardır. Koltuk köşe yapılı nanoşeritlerdeki Stone-Wales hasarlarının oluşum enerjisi 1 K sıcaklıkta -1.6 eV, 300 K sıcaklıkta ise -30.13 eV olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Structural properties of pristine and defected graphene nanoribbons have been investigated by stretching them under 5 percent and 10percent uniaxial strain until fragmentation. The stretching process has been carried out by performing molecular dynamics simulations (MDS)at 1 K and 300 K to determine the temperature effect on the structure of the graphene nanoribbons. Results of the simulations indicated thattemperature, edge shape of graphene nanoribbons and stretching speed have a considerable effect on structural properties, however they have a slight effect on the strain value. The maximum strain at which fracture occurs is found to be 46.41 percent whereas minimum strain value is calculated as 21.00 percent.On the other hand, the defect formation energy is strongly affected from temperature and edge shape of graphene nanoribbons. Stone-Wales formationenergy is calculated as -1.60 eV at 1 K whereas -30.13 eV at 300 K for armchair graphene nanoribbon.