Preschool children as a user group: Design considerations for musical toys
Bir kullanıcı grubu olarak anaokulu çocukları: Müzik oyuncaklarıyla ilgili tasarıma dair kaygılar
  1. Tez No: 304940
  2. Yazar: SEDEF SÜNER
  3. Danışmanlar: DR. CANAN E. ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Eğitim ve Öğretim, Müzik, Industrial Design, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Erken yaş müzik deneyimleri çocukların sosyal, bilişsel ve fiziksel gelişimleri kadar,gelecekteki müzik becerileri için de önemlidir. Anaokulları erken çocuklukdöneminde çeşitli müzik materyalleriyle bu ortamı sağlamaktadır. Ancak, bumateryallerin çocuğun gelişimsel ihtiyaçları ve eğitim amaçlarına uygunluğutartışılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, ilgili literatürden elde edilen bilginin anaokuluçocuklarının kullanımına yönelik müzik oyuncakları için tasarım kaygılarınaaktarılmasıdır.Müzik oyuncağı tasarımında göz önünde bulundurulması gereken hususlarıbelirlemek amacıyla yapılan literatür çalışmasında, gelişim psikolojisi ve eğitimbilimleri alanları; dünyada ve Türkiye?de okulöncesi eğitimden beklenen kazanımlarıtespit etmek üzere devlet eğitim politikaları ile programları; ve ayrıca, müzikoyuncağı tasarımı konusunda yapılan araştırma ve geliştirme çalışmalarıincelenmiştir. Ek olarak, müzik oyuncakları kullanımı üzerine görüş ve deneyimleriile ilgili veri toplamak amacıyla, on anaokulu eğitmeni ile yarı yapılandırılmışgörüşmeler yapılmıştır. Sonuç olarak, tasarımcılar için anaokulu çocuklarınınkullanımına yönelik müzik oyuncaklarının tasarlanmasında kullanılmak üzereçocukların ihtiyaçları, öğretmenler ve eğitim ortamı ile ürün özellikleri açısındanöneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Early musical experiences are very important for social, cognitive and physicaldevelopment of children, as well as their future musical competences. Preschoolspresent this environment with various musical materials. However, suitability ofthese materials in terms of developmental needs of children and educational goalsis questionable. The purpose of this study is to transfer knowledge from relevantliterature to design considerations of musical toys for preschool children.Literature review was conducted to determine various aspects to be consideredwhile designing musical toys by compiling knowledge from developmentalpsychology and pedagogy literature; governments? educational policies andprograms for early childhood in Turkey and in the world in general were reviewed inorder to determine the expected outcomes of preschool education, and the researchand development studies done in the field of musical toy design were explored.Furthermore, ten semi-structured interviews were conducted with preschooleducators in order to gather their experiences and opinions on the usage of musicalmaterials. As a result, suggestions are provided for designers to be used indesigning musical toys for preschool children concerning children?s needs, teachersand learning context, and product attributes.