Combination of donor characters in donor-acceptor-donor type polymers containing benzothiadiazole and quinoxaline as the acceptor units
Farklı donör gruplarının donör-akseptör-donör tipi benzotiyadiazol ve kinoksalin içerikli polimerler üzerine etkileri
- Tez No: 304963
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT TOPPARE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Donör-akseptör-donör yaklaşımı düşük bant aralığına sahip polimerlerin sentezlemenin etkili yollarından biridir. Donör-akseptör-donör yaklaşımıyla sentezlenen monomerler, yüksek HOMO düzeyine sahip donör ile düşük LUMO düzeyine sahip akseptörün birleşimiyle düşük bant aralığına sahip olurlar. Bu nedenle, yeni donör-akseptör polimer, esas bileşenlerinin herhangi birine göre daha düşük bir bant aralığına sahip olur. Bu bakımdan, bu çalışmada, yeni elektroaktif, farklı donör gruplar içeren benzotiyadiazol ve kinoksalin monomerleri sentezlenerek farklı donör grupların donör-akseptör-donör tipi polimerlerin elektronik ve optik özelliklerine etkileri incelenmiştir. Elde edilen monomerler 1H ve 13C NMR gibi teknikler kullanılarak karakterize edilmiştir. Monomerlerin ve elektrokimyasal sentezlenen iletken polimerlerin elektrokimyasal davranışları, dönüşümlü voltametri ile çalışılmıştır. Ayrıca polimerlerin elektrokromik özellikleri; spektroelektrokimyasal, kinetik ve kolorimetrik çalışmalar gibi değişik metotlarla araştırılmıştır. Farklı iki donör grubu içeren polimerlerin, tek tip donör grubu içeren polimer eşlerinin kopolimeri gibi davranabileceğini göz önüne alarak tek tip donör grubu içeren polimer eşlerinin kopolimerizasyonu ve özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Donor-acceptor-donor approach is one of the effective ways to synthesize low band gap polymers. The monomers that will be designed with respect to donor-acceptor-donor approach have low band gap achieved by the coupling of a strong donor with high HOMO level to a strong acceptor with low LUMO level. Thus, the new donor-acceptor material will have a reduced bandgap (Eg) relative to either of its parent components. Due to this point of view, in this study, new electroactive benzothiadiazole and 2,3-bis(4-(tert-butyl)phenyl)quinoxaline monomers substituted with different donor groups (3,4-ethylenedioxythiophene and thiophene) were synthesized to explain the effect of different donor groups on the electronic and optical properties of DAD type polymers. The characterizations of the monomers were performed by 1H and 13C NMR techniques. Electrochemical behavior of both monomers and polymers were studied by cyclic voltammetry. The electrochromic properties of the synthesized conducting polymers were investigated by several methods like spectroelectrochemistry, kinetic and colorimetry studies. The polymers have two different donor units may behave as a copolymer of the symmetric monomer having the same donor groups. Hence, the properties of copolymers were investigated with the co-monomers having either thiophene or 3,4-ethylenedioxythiophene as the donor group.