Analysis of neutrino interactions in the OPERA experiment
OPERA deneyinde nötrino etkileşimlerinin analizi
- Tez No: 304968
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
OPERA kelimesi ?Oscillation Project with Emulsion t-Racking Apparatus? olarak adlandırılan deneyin kısaltmasıdır. Deneyin amacı; CERN'den gönderilen ve neredeyse saf müon nötrinosu içeren demette, görünür modda tau nötrinosunu araştırmaktır. Detektör CERN'den 730 km uzaklıkta bulunan Gran Sasso'da yer almaktadır. Bu tez calışmanında, Monte Carlo (MC) simülasyonları kullanılarak yapılandırılmış OPERA dedektöründeki nötrino etkileşmelerinin verim ve saflık durumları çalışılmıştır. Müon nötrino CC olaylar için birinci vertex yapılandırılmıs verimi %83.2 olarak bulunmuştur. Verim kaybının temel nedeni bir parçacık izinin yapılandırıldığı quasi elastic topolojilerden kaynaklanmaktadır. Çalışmada birinci vertex izlerin saflığı %99 olarak hesaplanmıştır. Öte yandan müon nötrino CC Charm olayları için yapılandırma verimi %90.2 olarak bulunurken, birincil izlerin saflığı %67 olarak bulunmuştur. Düşük saflığın sebebi, ikinci vertex izlerinin birinci vertexe eklenmesinden kaynaklanmaktadır. Bu durum saflığı bozmaktadır.
Özet (Çeviri)
OPERA stands for Oscillation Project with Emulsion t-Racking Apparatus. The main goal of the OPERA experiment is to search for nutau appearance in almost pure numu beam. The detector is located at Gran Sasso, 730 km away from the neutrino source, at CERN. In this thesis, the reconstruction efficiency and purity of neutrino interactions in the OPERA target have been studied by using Monte Carlo simulation. The efficiency of primary vertex reconstruction for numu Charge Current (CC) events is estimated as 83.2%. The main source of inefficiency is due to Quasi-elastic like topologies in which only one track is reconstructed. The purity of primary vertex tracks is found to be 99%. On the other hand, the reconstruction efficiency for numu CC charm events is estimated to be 90.2%, while the purity of the primary tracks is 67%. The low purity is due the fact that the secondary vertex tracks are wrongly assigned in the primary vertex. This spoils the purity.