BoRGo: A book recommender for reading groups
BoRGo: Gruplar için kitap tavsiye sistemi
  1. Tez No: 304969
  2. Yazar: SAYIL SAÇAK DÜZGÜN
  3. Danışmanlar: DR. AYŞENUR BİRTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Web üzerindeki veri miktarındaki artış ile birikte, insanlar binlercesi arasındankendileri için en alakalı verilerle uğraşmalarını sağlayacak araçlara ihtiyaç duymayabaşladılar. Kaçınılmaz olan bu ihtiyacı karşılamak üzere kullanıcılarına tavsiyelerdebulunan bir sistem fikri ortaya çıktı. Fakat tavsiye sistemlerinin birçoğu sadecebireylere yönelik tavsiyede bulunuyorlar. Diğer taraftan bazı insanlar diğer insanlar ilebirlikte kullanacakları şeyler ya da birlikte katılacakları aktiviteler için tavsiyeye ihtiyaçduyuyorlar. Grup tavsiye sistemleri bu amaca hizmet ederler. Grup tavsiye sistemleribireysel tavsiye sistemlerinden şu noktalarda ayrılırlar; grup tavsiye sistemleri grupüyelerini bir modelde birleştirme ihtiyacı duyarlar ve bunu yapabilmek için de birkullanıcı hoşnutluk fonksiyonuna ihtiyaç duyarlar. Grup tavsiye işlemi için iki farklıbirleştirme yöntemi ve birkaç tane farklı hoşnutluk fonksiyonu bulunmakta. Okumagrupları alanı grup tavsiye sistemleri ic¸in yeni bir alan. Biz bu tez c¸alıs¸masında okumagrupları alanında, BoRGo: Okuma Grupları İçin Kitap Tavsiye Sistemi adında, webtabanlı bir grup tavsiye sistemi arz ediyoruz. BoRGo yeni bir bilgi filitreleme tekniğikullanmakta ve tavsiye sonrası süreç için bir ortam sunmaktadır. Tezimizde bu yenitekniğe ait karşılaştırmalı değerlendirme sonuçlarını sunmaktayız.
Özet (Çeviri)
With the increasing amount of data on web, people start to need tools which will helpthem to deal with the most significant ones among the thousands. The idea of asystem which recommends items to its users emerged to fulfill this inevitable need.But most of the recommender systems make recommendations for individuals. Onthe other hand, some people need recommendation for items which they will use orfor activities which they will attend together. Group recommenders serve for thesepurposes. Group recommenders diverge from individual recommenders such thatthey need to aggregate members of the group in a joint model, and in order to do so,they need a user satisfaction function. There are two different aggregation methodsand a few different satisfaction functions for group recommendation process. Readinggroups domain is a new domain for group recommenders. In this thesis we propose aweb based group recommender system which is called BoRGo: Book Recommenderfor Reading Groups , for reading groups domain. BoRGo uses a new informationfiltering technique and present a media for post recommendation processes. Wepresent comparative evaluation results of this new technique in this thesis.