Study of proton interactions in the DsTau(NA65) experiment at the CERN-SPS
CERN-SPS'deki DsTau(NA65) deneyinde proton etkileşimlerinin incelenmesi
- Tez No: 902046
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Standart Model, her biri için nötrinoların kapsamlı bir şekilde incelendiği ve iyi anlaşıldığı üç nesil leptondan oluşur, tau nötrinosu hariç. tau nötrinosu etkileşimi gözlemlenmiş ve bir kaç deneyde tesir kesiti ölçülmüş olsa da, gözlemlenen etkileşimlerin sayısı sınırlı kalmakta ve önemli belirsizliklerle birlikte gelmektedir. CERN-SPS'deki DsTau (NA65) deneyi, Ds mezon üretim tesir kesitini ölçmeyi amaçlamaktadır, bu da tau nötrinosu üretiminin kesin bir şekilde anlaşılmasını sağlayacaktır. DsTau deneyi, Ds to Tau bozunma topolojisindeki küçük kırılımı yakalamak için mikron altı uzaysal çözünürlüğe sahip nükleer emülsiyon tabanlı bir dedektör kullanır. Bu tezde, 2018 çalışmasının veri analizinin ilk sonuçlarını sunuyoruz. Tüm dedektör boyunca proton izi rekonstrüksiyonu için yeni bir yöntem geliştirilmiştir. Proton etkileşim noktası detaylı bir şekilde analiz edilmiş ve veriler farklı Monte Carlo olay üreteçlerinin sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada sunulan bulgular, olay üreteçlerinin tahminlerinin iyileştirilmesi için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The Standard Model consists of three generations of leptons, with the neutrinos corresponding to each generation being extensively studied and well understood, except for tau neutrino. While the interaction of tau neutrino has been observed and its cross section was measured in a few experiments, the number of observed interactions remains limited and is accompanied by significant uncertainties. The DsTau (NA65) experiment at CERN-SPS aims to measure the cross-section of Ds meson production, which will provide a precise understanding of tau neutrino production. The DsTau experiment employs a nuclear emulsion-based detector with a sub-micron spatial resolution to detect the small kink in the Ds to Tau decay topology. In this thesis, we present the first results of the data analysis of the 2018 run. A new method is developed for the proton track reconstruction through the full detector. The proton interaction vertex is analyzed in detail, and data is compared with different Monte Carlo event generator predictions. The findings presented in this study can be utilized to improve the predictions of event generators.