The effects of streptozotocin induced-diabetes on rat testes ad the recovery role of Vitamin C
Streptozotosin'e bağlı olarak oluşturulan diyabetin sıçan testis dokusundaki etkileri ve C vitamininin iyileştirici rolü
  1. Tez No: 304971
  2. Yazar: DAMLA GÜLDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE SEVERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biyoloji, Biophysics, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Tip I diyabet hem biyokimyasal hem de yapısal açıdan çeşitli sonuçlara neden olan ve birden çok sisteme etki eden bir hastalıktır. Bu hastalık, hiperglisemiye bağlı olarak karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmalarında çeşitli değişiklere yol açmaktadır. Tip I diyabet aynı zamanda, serbest radikal üretimindeki artış ve antioksidan potansiyelindeki azalmalarla da ilişkilendirilmektedir. Diyabette gözlemlenen düşük endojen antioksidan miktarları ile yüksek lipit peroksidasyon seviyesi diyabetik komplikasyonların gelişmesindeki temel risk faktörlerini oluşturmaktadır. Bu komplikasyonlar, neredeyse tüm hayati organ ve sistemlerde geri dönüşü olmayan hasarlara yol açmaktadır. Diyabet durumunda antioksidan kapasitesi azaldığından, yaygın olan antioksidanların tamamlayıcı tedavi stratejisi olarak kullanılması büyük önem kazanmaktadır.Tip 1 diyabetin sıçan testis dokusu makromoleküllerinin yapı, içerik ve fonksiyonları üzerindeki etkileri ile C Vitamini'nin koruyucu rolü henüz bilinmemektedir. Bu nedenle, bu çalışmamızda, Streptozotosin'e (STZ) bağlı olarak oluşturulan tip I diyabetin, sıçan testis makromolekülerinde meydana getirdiği değişimlerin ATR-FTIR spektroskopisi ve FTIR mikrospektroskopisi teknikleri kullanılarak araştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca, diyabetik komplikasyonlar karşısında bir antioksidan olarak C Vitamini'nin iyileştirici rolüyle ilgili yararlı bilgiler elde edilmesi amaçlanmıştır.Detaylı spektral analizler sonucu, diyabet oluşumunun, sıçan testisinin makromoleküllerini yapı ve içerik açısından oldukça etkilediği tespit edilmiştir. Diyabetik sıçan testisinde, artan lipoliz ve proteoliz düzeylerinden kaynaklı olarak, lipit ve protein miktarlarında önemli ölçüde azalma gözlemlenmiştir. Diyabetin aynı zamanda, yağ asiti ve nükleik asit miktarlarında da azalmalara yol açtığı gösterilmiştir. İçerik açısından meydana gelen değişimlere ek olarak, diyabet durumunda protein konformasyonu ve protein ikincil yapılarında da değişimler olduğu saptanmıştır. Bu sonuçların yanı sıra, diyabete bağlı olarak, lipit peroksidasyon seviyesi ile lipit peroksidasyon son ürünlerinde artış gözlemlenmiş olup, bu artışların doymamış yağ miktarlarında ve lipit yapılarındaki düzensizlik seviyesinde fazlalaşmaya neden olduğu görülmüştür. Diğer bir taraftan da C Vitamini'nin diyabet kaynaklı değişimler üzerinde iyileştirici bir rolünün olduğu saptanmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda, destekleyici araştırmaların da gerçekleştirilmesiyle C Vitamini'nin diyabet tedavisinde tamamlayıcı bir yöntem olarak kullanılma şansı kazanması mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Type I Diabetes is a multisystem disease having both biochemical and structural consequences. It causes alterations in carbohydrate, protein, and fat metabolisms due to hyperglycemia. Type I diabetes is also correlated with increased formation of free radicals and decreased levels of antioxidant potential. Lower endogeneous antioxidant amounts and elevated lipid peroxidation levels in diabetes constitute the basis of risk factors for the development of diabetic complications. These complications lead to irreversible damages in nearly all vital organs and systems. Since the antioxidant capacity lowered in diabetic conditions, it becomes important to be able to use some common antioxidants, as a complementary treatment strategy for diabetes.The effect of type I diabetes and the recovery role of Vitamin C on the structure, composition and function of the macromolecular content of testicular tissue is still unknown. Therefore, in the current study, it was aimed to investigate the alterations in the macromolecules of rat testes due to Streptozotocin (STZ)-induced type I diabetes using Attenuated Total Reflectance (ATR)-Fourier Transform Infrared (FTIR) spectroscopic and FTIR microspectroscopic techniques. Furthermore it was aimed to gain useful information about the recovery role of Vitamin C, as an antioxidant, against the diabetic complications.The detailed spectral analysis revealed that, the macromolecular structure and composition of rat testes are highly affected due to the development of diabetes. The lipid and protein content of diabetic rat testes were shown to decrease considerably, indicating an increase in lipolysis and proteolysis processes. Diabetes was also shown to lead to a decrease in the content of fatty acids and nucleic acids. In addition to the compositional alterations, protein conformation, and protein secondary structural components were also found to alter in diabetic state. Besides, lipid peroxidation levels were found to increase, and the elevated levels of lipid peroxidation products end up with increased levels of unsaturation, and also end up with increased levels of disorderness in diabetic conditions. On the other hand, with the administration of Vitamin C, the diabetes-induced alterations were found to be partially recovered, indicating that after more confirmative researches, Vitamin C may have a chance to be used as a complementary therapy in the treatment of diabetes.