Effects of scaffolding strategies embedded within web-based peer evaluation system on pre-service teachers' reflective thinking and self-efficacy
Web tabanlı akran değerlendirme sistemine yerleştirilmiş yönlendirici yardım stratejilerinin hizmet öncesi öğretmenlerin yansıtıcı düşünme ve öğretmen özyeterlilikleri üzerindeki etkisi
- Tez No: 304979
- Danışmanlar: PROF. DR. SONER YILDIRIM, YRD. DOÇ. DR. S. TUĞBA BULU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Eğitim toplumu öğretmenlerin mesleki gelişimlerini desteklemek için geleneksel öğretmen eğitim programlarının sınırlılıkları hakkında kaygı duymaktadır. Teorik bilginin yanında tecrubenin önemi kesinlikle tartışılamaz. Öğretmen eğitim kurumlarının temel sorunlarından bir tanesi de sınıf içideki öğretmenlerin deneyimleri ile eğitim fakültelerinde okutulan teorik ilkeler arasındaki boşluğu kapatmadaki eksikliğidir. Mikroöğretim metodu hizmet öncesi öğretmelerin gerçek sınıf ortamındaki öğretmenlik mesleğine hazırlanmasında kullanılan en yaygın metoddur. Bunula birlikte, literatür mikroöğretim sürecinde hizmet öncesi öğretmenlerin karşılaştıkları, sınırlı ve düşünce ürünü olmayan akran geri bildirimi gibi bazı problemler oduğunu göstermiştir (Huang, 2001). Hizmet öncesi öğretmenlerinin mikroöğretim sürecinde akran-etkileşimi, yansıtıcı düşünme eğlemlerinin kolaylaştırılması için web tabanlı bir video analiz ortamı tasarlanmıştır.Ayrıca, öğretmen eğitiminde gözlem, kritik bir yere sahiptir. Bu çalışmanın amacı, bu ortam içine yerleştirilmiş soru promptlarının hizmet öncesi öğretmenlerin yasıtıcı düşünme ve öğretmen özyeterlilik seviyeleri üzerine etkilerini araştırmaktır. Bu sebeple, tam deneysel bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmaya 55 servis öncesi öğretmen katılmıştır. Çalışmanın ilk bulgusu, ağ tabanlı video analiz sistemine yerleştirilmiş soru uyaranlarının servis öncesi öğretmenlerin yansıtıcı düşünme seviyelerine olumlu yönde anlamlı bir etkisi olduğunu göstermiştir. İkinci bulgusu da, ağ tabanlı video analiz sistemine yerleştirilmiş soru uyaranlarının servis öncesi öğretmenlerin öz-yeterliliklerine anlamlı bir etkisi olmadığını göstermiştir. Fakat her iki grupta da öz-yeterlilik alt faktörleri zaman içinde anlamlı bir artış eğilimi göstermiştir. Her iki grup için de bu doğrusal artış öz-yeterlilik alt faktörleri olan öğretim stratejileri, sınıf yönetimi ve öğrenci katılımı zaman içinde gelişmiştir.
Özet (Çeviri)
The educational community is increasingly concerned about the limitations of traditional teacher education programs to support teachers? professional development. Beside the theoretical knowledge, the importance of the experience cannot be debated. The main problem of the teacher education institutions is that they fail to close the gap between the theoretical principles taught in the faculties of education and the experiences of teachers in the classrooms. Microteaching is the most popular method to prepare the PSTs for real-world teaching profession. However, literature showed that there are some barriers that PSTs face during the microteaching process, including limited and unreflective peer-feedback (Huang, 2001). In order to facilitate PSTs? peer-interaction and reflective thinking during their microteaching process, a web-based video analysis environment was designed.In addition, in teacher education observation has a critical place. The purpose of this study is to examine the effects of question prompts embedded within this environment on PSTs? reflective thinking and self-efficacy levels. For this purpose, a true experimental study was designed and applied. 55 pre-service teachers were enrolled in this study. First finding of this study is that the use of question prompts embedded in a web-based video analysis system have a positive significant effect on pre-service teachers' reflective thinking level. Second finding of this study is that the use of question prompts embedded in a web-based video analysis system did not have a significant effect on pre-service teachers' self-efficacy. However, there was a significant linear trend indication for all types of self-efficacy factors for both control and experimental group over the time. For both groups this linear trend showed that self-efficacy scores of instructional strategies, classroom management, and student engagement developed over the time.