Enhancing listening comprehension of EFL listeners through metacognitive strategy training and self regulated learning at the tertiary level
Yükseköğretim düzeyinde yabancı dil olarak İngilizce öğrencilerinin dinleme anlama becerilerinin üstbilişsel strateji eğitimi ve öz-düzenli öğrenme yoluyla geliştirilmesi
- Tez No: 943912
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu yarı deneysel çalışma, Türkiye'deki üniversitelerde A2 düzeyinde İngilizce öğrenen öğrencilerin dinlediğini anlama becerileri, bilişüstü farkındalık düzeyleri ve öğrenme süreçlerine katılımları üzerinde bilişüstü strateji eğitimi ve özdüzenli öğrenme uygulamalarının etkilerini incelemektedir. Dinleme becerisinin öğretiminde strateji farkındalığının eksikliği ve öğrenci katılımının düşük olması gibi sorunlar, özellikle öğrenen özerkliğini artırmaya yönelik yapılandırılmış yaklaşımların önemini ortaya koymaktadır. Bu kapsamda, yetmiş sekiz öğrenci üç gruba ayrılmıştır: Birinci deney grubu yalnızca bilişüstü strateji eğitimi alırken; ikinci deney grubu bu eğitime ek olarak öğrenme yönetim sistemi aracılığıyla yürütülen öz-düzenli öğrenme temelli dijital dinleme görevlerine katılmış, kontrol grubu ise yalnızca ders kitabına dayalı geleneksel dinleme etkinliklerine devam etmiştir. Uygulama öncesi ve sonrası gerçekleştirilen ölçümler, öğrencilerin dinleme performanslarını, dinlemeye yönelik bilişüstü farkındalık düzeylerini ve yabancı dilde öz-düzenli öğrenme stratejilerini değerlendirmiştir. Ayrıca, nitel veriler yarı yapılandırılmış öğrenci görüşmeleri yoluyla desteklenmiştir. Bulgular, her iki deney grubunun da kontrol grubuna kıyasla dinleme becerileri ve bilişüstü farkındalık düzeylerinde anlamlı gelişmeler gösterdiğini, ancak öz-düzenli öğrenme grubunun özellikle ertelenmiş son testte daha kalıcı kazanımlar elde ettiğini ortaya koymuştur. Buna karşılık, öz-düzenli öğrenmeye ilişkin algılarda gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Bu sonuçlar, bilişüstü strateji eğitiminin dinleme öğretiminde etkili bir yöntem olduğunu ve öğrencilerin özerkliğini artırdığını gösterirken; öz-düzenli öğrenme stratejilerinin benimsenebilmesi için daha yapılandırılmış destek, rehberlik ve tekrarın gerekli olduğunu vurgulamaktadır. Çalışma, dinleme öğretim programlarında üstbilişsel strateji eğitimi ve öz-düzenli öğrenme yaklaşımlarının bütüncül biçimde entegrasyonunun pedagojik faydalarına dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Listening comprehension remains a challenge for Turkish EFL learners, often due to limited metacognitive awareness and insufficient engagement in self-regulated learning processes. Addressing this issue, this quasi-experimental study investigated the impacts of metacognitive strategy training (MST) and self-regulated learning (SRL) on Turkish EFL students' listening comprehension performance, metacognitive awareness, and learner engagement at the tertiary level. Seventy-eight A2-level learners were assigned to two experimental and one control group. The first experimental group (MAG) was taught metacognitive strategies, while the second experimental group (SR-MAG) received both metacognitive strategy instruction and SRL-based digital listening tasks through the LMS platform. The control group followed traditional textbook-based listening exercises without any explicit strategy instruction. Listening comprehension, metacognitive awareness of listening, and selfregulated foreign language learning strategies were measured before and after the intervention, and semi-structured interviews were conducted to support the qualitative analysis. The results revealed that both experimental groups significantly improved their listening comprehension and metacognitive awareness compared to the control group, with SR-MAG showing more durable gains during the delayed post-test phase. However, the interventions did not produce statistically significant effects on students' self-regulated learning perceptions. These findings suggest that integrating metacognitive strategy training into listening instruction can effectively enhance learners' listening abilities and autonomy, while the development of SRL may require more structured scaffolding and extended practice. The study concludes with pedagogical implications for embedding metacognitive and SRL approaches into L2 listening curricula.