Development and implementation of an online video enhanced case-based learning environment for teacher education
Video destekli örnek olaya dayalı çevrim içi öğrenme ortamı geliştirme ve uygulama
  1. Tez No: 304981
  2. Yazar: FATİH SALTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KİRAZ, PROF. DR. M. YAŞAR ÖZDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Bu çalışmanın temel amacı sınıf yönetimi dersi için en uygun ve gerçeğe en yakın çevrimiçi örnek olaya dayalı bir öğrenme ortamı geliştirmek ve bu ortamda özellikle problem çözme becerileri, motivasyon, özgüven ve çalışma alışkanlıkları açılarından öğretmen adaylarının öğrenme deneyimini araştırmaktır. Bu amaca yönelik, bir nitel araştırma deseni olan eylem araştırması gerçekleştirilmiştir. Eylem araştırmasının en belirgin karakteristiği, aktif ve eyleme yönelik bir yapıya sahip oluşudur. Eylem araştırması sarmal bir yapıya sahiptir ve eylem döngüleri boyunca devam eder. Bu çalışmada, üç eylem döngüsü gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın katılımcıları, sınıf yönetimi dersine kayıt yaptıran 7'si erkek ve 25'i kadın olmak üzere 32 İlköğretim Fen Bilgisi Öğretmenliği bölümü öğrencileridir. Uygulama başlamadan önce, araştırmacı alanyazında öğretmen eğitimi konusundaki mevcut olaya dayalı öğrenme yöntemleri ve uygulamalarını inceleyerek VOCABLE' ın ilk sürümünü geliştirmiştir. Uygulanma boyunca araştırmacı, VOCABLE uygulamalarını yürütmüş ve uygulamaya yönelik gerekli düzeltmeleri yapmıştır. Eylem döngüleri süresince, veri grup görüşmesi, kişisel görüşme, uygulamaların video kamera ile kayda alınması, beklenti ve değerlendirme anketleri, sistem kayıtları, ve elektronik ileti ile toplanmıştır. Veriler, tanımlayıcı ve içerik analizi teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, VOCABLE uygulamalarıyla öğretmen adaylarının sınıf yönetimi dersin deki uygulama eksikliğinin giderildiğine işaret etmektedir. VOCABLE öğretmen adaylarının problem çözme yeteneklerine, motivasyonlarına ve özgüvenlerine katkıda bulunmuştur. Ayrıca öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleğine alışmalarına yardımcı olduğu görülmektedir. Öte yandan, VOCABLE' ın öğretmen adaylarının çalışma alışkanlıklarını etkilemediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to design and develop a suitable and authentic online case-based learning environment for the classroom management course and to investigate the preservice teachers? learning experience in this environment specifically in terms of problems solving skills, motivation, study habits and self-confidence. Having this purpose in mind, action research method in the form of qualitative research methodology was conducted. The main characteristic of the action research is its active and practical nature. Action research has a spiral structure and continues through action cycles. In present study, three action cycles were conducted in a spiral process. The participants of the study were 32 Elementary Science Education students (7 males and 25 females) who were third-year and enrolled classroom management course. Before the implementation, the researcher analyzed current case-based learning environments and methods in teacher education and developed the first version of the VOCABLE. During the implementation the researcher, as the assistant instructor of the course, led VOCABLE practices and made necessary revisions on VOCABLE. Through action cycles data were collected by group interviews, personal interviews, video records of the implementations, expectation and evaluation questionnaires, VOCABLE logs and, electronic posts. The data were analyzed by using descriptive and content analysis techniques. Results showed that VOCABLE solved the preservice teachers practice problem in classroom management course. Specifically, VOCABLE contributed preservice teachers? problem solving abilities, motivation and self-confidence. Also it helped them to be used to teaching profession. On the other hand VOCABLE did not affect their study habits.