Preparation of polyethylene glycol coated magnetic nanoparticles for targeting of cancer cells
Manyetik nanoparçacıkların antikanser ilaç salımı ve hedeflenmesi amacıyla kullanımı
- Tez No: 304992
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Kanser kemoterapisinde kullanılan ilaçlar, kanserli ve sağlıklı hücreleri ayırt edemedikleri için ciddi yan etkilere ve sistemik toksisiteye neden olmaktadırlar. Son yıllarda, mevcut anti-kanser ilaçların yan etkilerini azaltmak amacıyla kontrollü ilaç salım sistemleri geliştirilmiştir. Manyetik nanoparçacıklar (MNP) dışarıdan manyetik alan uygulanarak tümöre yönlendirilebildikleri için kanser tedavisi çalışmalarında önem kazamışlardır.Bu çalışmada, biyomedikal uygulamalarda kullanılmak üzere uygun boyut, şekil, manyetik, kimyasal ve sitotoksik özelliklere sahip folik asit bağlanmış, polietilen glikol (PEG) kaplı manyetik nanoparçacıkların sentezlenmesi amaçlanmaktadır. Öncelikle MNP'ler sentezlenmiş, oleik asit ve PEG kaplandıktan sonra folik asit bağlanmışlardır. Sentezlenen MNP'lerin TEM, XRD, FTIR, VSM ve XTT analizleriyle karakterizasyonları yapılmıştır.Kaplanmamış MNP sentezinde, amonyum hidroksit çözeltisinin sisteme hızlı eklenmesi ile daha yuvarlak ve dar boyut dağılımına sahip nanaoparçacıklar elde edilebilmiştir. Bu MNP'lerin kümeleşme eğilimi, nanoparçacıkların sentezi sırasında oleik asidin eklenmesi ile engellenmiştir. Gerek kaplanmamış, gerekse işlem görmüş nanaoparçacıklar oda (23?C) ve vücut sıcaklığında (37?C) süperparamanyetik özellik sergilemişlerdir. Oleik asit kaplı ve PEG kaplı MNP'lerin sitotoksik etkileri, MCF-7/S meme kanseri hücre hattında incelenmiştir. 0?250 µg/ml derişim aralığında, nanoparçacıklara ait ciddi bir toksik etki gözlenmemiştir. Ayrıca, folik asit kaplı MNP'lerle muamele edilmiş ilaca dirençli MCF-7/Dox, MCF-7/Pac ve MCF-7/Zol hücre hatları üzeinde ciddi bir sitotoksik etki ile karşılaşılmamıştır. MNP'lerin hücre içine alımı ışık mikroskobu kullanılarak görüntülenmiştir.Sentezlenen nanoparçacıklar boyut,şekil, manyetik ve sitotoksik özellikleriyle ilaç hedefleme ve diğer biyomedikal uygulamalar için uygun görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Conventional cancer chemotherapies cannot differentiate between healthy and cancer cells, and lead to severe side effects and systemic toxicity. In the last decades, different kinds of controlled drug delivery systems have been developed to overcome these shortcomings of chemotherapeutics. Magnetic nanoparticles (MNP) are potentially important in cancer treatment since they can be targeted to tumor site by an externally applied magnetic field.In this study, it is aimed to synthesize folic acid conjugated; polyethylene glycol (PEG) coated magnetic nanoparticles with appropriate size, surface chemistry, magnetization and biocompatibility to be used in biomedical applications. First MNP were synthesized, then covered with oleic and PEG; and finally conjugated with folic acid. A detailed characterization of synthesized nanoparticles was done by TEM, XRD, FTIR, VSM and XTT analyses.MNP synthesized by the rapid addition of ammonium hydroxide exhibited more spherical nanoparticles with a narrower size distribution. Agglomeration tendency of naked nanoparticles was prevented by oleic acid addition during the synthesis. Both naked and surface treated MNP have been found to exhibit superparamagnetic behavior both at room temperature (23?C) and body temperature (37?). Cytotoxic effects of naked MNP, oleic acid coated MNP, PEG coated MNP and folic acid functionalized MNP were investigated on MCF-7/S breast cancer cell lines. They did not exhibit severe toxicity in the concentration range of 0 ? 250 µg/ml. Cell proliferation profiles of drug resistant cell lines MCF-7/Dox, MCF-7/Pac and MCF-7/Zol were examined for folic acid conjugated MNP and a serious cytotoxicity was not observed. Endocytosis of MNP was illustrated by light microscopy images.The synthesized nanoparticles have been found to be suitable in terms of size, shape, magnetic and cytotoxic properties for drug targeting or other biomedical applications.