Study of heavy quarkonia spectroscopy in the quark model
Ağır kuarkonya tayflarının kuark model ile incelenmesi
  1. Tez No: 304993
  2. Yazar: TAYLAN TAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTUĞ ÖZPİNECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çarmonyum ve Botomonyum gibi olağan ağır kuarkonyum sistemleri ağır kuark anti-kuarkçiftlerinden oluşurlar. Bu sistemler KRD'ye yapılan farlı yaklaşımlarla (Kafes KRD, EfektifAlan Teorileri ve Toplam Kuralları gibi) elde edilen çeşitli metodlarla incelenmektedir. Butezde Çarmonyum ve Botomonyum tayfları rölativistik olmayan Kuark Modeli ile incelenmektedir.Kısa mesafelerde tek gluon değişimi, uzun mesafelerde doğrusal kafesleyici potansiyelvarsayılarak, Breit-Fermi etkileşim Hamiltonu çıkarılmıştır ve bu Hamiltonun yarattığıtayflar hesaplanmıştır. Ayrıca E1 ve M1 ışınımsal bozunumları hesaplanmıştır
Özet (Çeviri)
Conventional Heavy Quarkonium systems, Charmonium and Bottomonium, are believed tobe composed of a heavy quark and anti-quark pair. These systems are investigated by dierentmethods resulting from dierent approaches to Quantum Chromodynamics (QCD), such asLattice QCD, Eective Theories and Sum Rules. In this thesis we study the spectrum ofCharmonium and Bottomonium using a non-relativistic Quark Model. Assuming one gluonexchange for the short distances and a linear confining potential for long distances we deriveBreit-Fermi interaction Hamiltonian and calculate the spectra arising from this Hamiltonian.Also we calculate the partial widths of E1 and M1 radiative decays.