Social networking sites utilization for teaching and learning
Sosyal agların egitim ve ögretim amaçlı kullanımı
- Tez No: 304994
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAHİDE YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu çalışmanın amacı öğrencilerin sosyal ağ sitelerine (SAS) katılımı, Facebook'a yüzyüze bir derste ders yönetim sistemi (DYS) olarak katılımı, öğrencilerin Facebook'u kabullenmeleri, öğrencilerin motivasyonu, öğrencilerin başarıları ve bunlar arasındaki ilişkileri araştırmaktır. Facebook'u DYS olarak kullanan çalışma, iki farklı birinci sınıf dersinde 42 katılımcı ile özel bir üniversitede gerçekleştirildi. Görüşmeler yapılacak 12 öğrencinin seçiminde maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi uygulandı. Karma yöntem ilkeleri eylem araştırma yaklaşımının bir parçası olarak kullanıldı. Facebook'un bir DYS olarak kullanımının özenle incelenmesinde gerek nicel ve gerekse nitel veri toplama yöntemleri uygulandı. Nicel veri Facebook'u kabullenme, Facebook ve dersin Facebook sayfasına katılım ve ders motivasyonu anketleri aracılığıyla toplanıldı. Nitel veriler yüz yüze görüşme ve dersin Facebook sayfasındaki tartışma postlarının değerledirilmelerinden toplandı. Nitel veri analizi tanımlayıcı istatistik ve korelasyon analizlerini içerdi. Kodlama tabloları hem tartışma postlarının derinliklerinin bulunmasında hem de nitel verinin nicel veriye çevrilmesinde kullanıldı.Çalışmanın sonuçları öğrencilerin SAS katılımı, öğrencilerin Facebook kabullenmesi, öğrencilerin motisvasyonu, öğrencilerin başarıları ve aralarındaki ilişkilerin alınan derse göre farklı oluğunu gösterdi. Farklılıkların olası nedenleri belirtilmiştir. Çalışma sonuçları öğrenci ve öğretmenlerin Facebook kullanımından öğrenme ve eğitim açısından yaralanabileceklerini göstermiştir. Katılımcıların çoğu tüm derslerde bir DYS olmasının değerine inandıklarını bildirdi. Bununla birlikte, Facebook'u kolay iletişim kurmak, aktif katılımlarını ve etkileşimlerini artıran bir DYS olarak tercih ettiler.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate students? social networking sites (SNSs) involvement, students? involvement of Facebook as course management system (CMS) in face-to-face course, students? acceptance of Facebook, students? motivations, students? achievements, and their relationships. The study, used Facebook as CMS, was conducted in a private university with 42 participants in two different freshman courses. Maximum variation sampling was employed in selecting 12 students for interview. Mixed method was employed as part of an action-research approach. Both quantitative and qualitative data collection methods were utilized to thoroughly analyze Facebook use as CMS. Quantitative data were collected through three questionnaires about Facebook acceptance, motivation to the course and involvement of Facebook and course Facebook page. The qualitative data were collected through both individual interviews and discussion posts of course Facebook page. The quantitative data analysis consisted of descriptive statistics, and correlation analyses. Coding schemes were used to both find the depth-of-discussion posts and convert qualitative data into quantitative data.The results stated that students? SNSs involvement, students? acceptance of Facebook, students? motivations, students? achievements and their relationships were different according to the taken course. Possible reasons of the differences of utilization and engagement in the course activities were clarified in the study. Results support that students and instructors could benefit from Facebook usage in learning and teaching. Most of the participants believed the value of having CMSs in all courses. Moreover, they preferred Facebook as CMS to communicate easily, to increase their active participation and interactions in their courses.