Ortaokul öğrencilerinin sosyal paylaşım sitelerini kullanma durumları ve bu sitelerin eğitimde kullanılabilirliği hakkında görüşleri
Secondary school students' habits of using social network sites and their opinions about availability of these sites in education
  1. Tez No: 419366
  2. Yazar: SERDAR SANAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARİF ÖZERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, ortaokul öğrencilerinin sosyal paylaşım sitelerini (SPS) kullanım sıklıkları, kullanım amaçları ve eğitimde kullanılabilirliği hakkında ki görüşleri araştırılmıştır. Bu kapsamda çalışmada tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma örneklemini Afyonkarahisar ilinde bulunan 77 ortaokul oluşturmaktadır. Bu okullar arasından seçilen 308 erkek, 296 kız toplam 604 öğrenciye gönüllülük esasına dayalı olarak 'SPS Kullanım Amacı Ölçeği' ve 'SPS Eğitsel Kullanım Ölçeği' uygulanmıştır. Çalışma sonucunda ortaokul öğrencilerinin SPS'yi haftada bir kaç kez ve ortalama bir saate yakın kullandıkları tespit edilmiştir. Öğrencilerin SPS kullanımlarında güvenliklerine dikkat ettikleri ve yakın çevreleri hariç gelen iletilere önem vermedikleri görülmüştür. Erkek öğrencilerin SPS kullanımında ve SPS'de bilgi paylaşmada kızlara göre daha aktif oldukları görülmüştür. Ayrıca sınıf seviyesi arttıkça öğrencilerin SPS kullanım sıklığının da arttığı belirlenmiştir. Çalışma da, öğrencilerin büyük çoğunluğunun SPS'lerin sınıf arkadaşları ve öğretmenleri ile iletişim kurmalarına katkı sağlayacağını, dersle yâda diğer eğitsel çalışmalarla ilgili bilgi paylaşımında bulunmaları ve grup çalışmalarının yürütülmesi için işbirliği amacıyla kullanılabileceğini dolayısıyla da SPS' lerin eğitimde kullanılabilir olduğunu düşündükleri görülmüştür. İlave olarak, öğrencilerin SPS' lerin öğrenme için zengin kaynak ve materyale erişim amacıyla da kullanılabileceklerini, öğretim esnasında video, animasyon, ses gibi zengin çoklu ortam desteği sağlayabileceklerini ve materyal paylaşım aracı olarak da kullanılabileceklerini düşündükleri tespit edilmiştir. Çalışma kapsamında ayrıca, öğrencilerin sınıf seviyeleri arttıkça SPS'nin eğitim amacıyla kullanılabileceğine ilişkin olumlu düşüncelerinde artış gözlemlendiği ve SPS' lerin güvenli olduğunu düşünenler arasında SPS' nin eğitim amaçlı kullanılabileceğine ilişkin olumlu görüşlerin daha yaygın olduğu da belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the secondary school students' opinions are taken about the conditions of using social networking sites, the purposes of using these sites and availability of them in education. Within this context, general screening model is used as a survey method. The target population of the study is consisted of 77 secondary school located in Afyonkarahisar. 'SPS Purpose Scale' and 'SPS Educational User Scale' are implemented to total of 604 volunteer students (308 boys, 296 girls). In the study, SPS is used by secondary school students in average close to an hour and several times a week for interacting each other, was founded. It is observed that students pay attention to the security in use SPS and don' t respect incoming messages except those coming from close friends. According to results, boy students appear to be more active in both utilization of SPS and sharing information in it. Moreover, the utilization of SPS increases due to the increasing level of the class. In the research, a great majority of students pointed out that; sites would contribute to communication between classmates and techers, could be used in order to share information about course or other educational activities and cooperation for the implementation of group studies as a result SPS's could be used in education. In addition, SPS could be used to access rich resources and material for learning, the social networking site resources could be used for providing rich multimedia support to education such as video animation, sound etc. And sites could be used as material sharing tool. During the research the thoughts about using SPS in education expand with levels of classes with respect to differences between groups and the people who believe in the security of these sites opine positively about the ability of using SPA in education was observed.